W dzisiejszych czasach rosnąca liczba dłużników przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Wynika to zarówno z ich nieuczciwości jak również zbyt małej ilości środków pieniężnych. W pewnym momencie coraz większa ilość zaciąganych pożyczek staje się mocno przytłaczająca. Długi dla wierzycieli stanowią ogromny problem mogący negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całej firmy. Twoi kontrahenci nie spełniają warunków umowy i nie płacą faktur? Nie wiesz jak powinna w takiej sytuacji wyglądać windykacja? Przeczytaj nasz krótki artykuł i sprawdź jak powinno wyglądać całe postępowanie!
Nie zwlekaj i rozpocznij dochodzenie zaległych płatności za faktury
Brak regularnego płacenia faktur można uznać za tzw. pieniężne oszustwo, wobec którego może zostać wszczęte postępowanie sądowe. Oczywiście rozwiązanie to nie zawsze jest chętnie wybierane przez wierzycieli dochodzących swoich należności? Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta! Największym czynnikiem zniechęcającym jest przede wszystkim czas. Rozprawy sądowe mogą ciągnąć się bardzo długo, co również generuje pewne koszty. Znacznie lepiej na samym początku zdecydować się na inne dostępne metody windykacji. Tutaj jako pierwszy krok możemy wymienić przede wszystkim napisanie odpowiedniego wezwania do zapłaty. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze jest to pewien sposób na polubowne rozwiązanie po problemu. A po drugie zgodnie z art. 187 kodeksu postępowania cywilnego w pozwie skierowanym do sądu należy zawrzeć informację czy podjęte zostały jakiekolwiek próby na polubowne porozumienie z dłużnikiem. Brak podjęcia mediacji należy właściwie uzasadnić. Warto pamiętać, że w sytuacjach kiedy dłużnik nie wywiązuje się z płacenia faktur najważniejszy jest czas. Szybkie działania chronią nie tylko przed przedawnieniem. W przypadku kiedy zadłużona osoba ma problemy finansowe możliwe będzie z jej strony ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a wtedy odzyskanie długu przez wierzyciela będzie znacznie trudniejsze.
Ulga za złe długi – sprawdź jak możesz z niej skorzystać
Mamy dla Ciebie bardzo ważną informację. To, że dłużnik nie uregulował faktury w żaden sposób nie zwalnia wierzyciela z zapłacenia podatku. Oczywiście polskie prawo wymienia sytuacje kiedy podatek może zostać odzyskany jest to tzw. ulga za złe długi. Aby ją uzyskać musi zostać spełnionych kilka warunków. Po pierwsze sprzedaż musi dotyczyć czynnego podatnika VAT, a w chwili zawarcia umowy nie może on ogłosić upadłości konsumenckiej. Drugim warunkiem jest to, że brak płatności faktury musi zostać odnotowany przez 90 dni. Skorzystanie z ulgi za złe długi jest możliwe wtedy, gdy od dnia wystawienie faktury nie minęły dwa lata. Czy ulga ta jest opłacalna dla wierzycieli? Oczywiście, że tak! Pozwala na zmniejszenie wartości opodatkowania o nieuregulowaną kwotę przez dłużnika. Musisz także wiedzieć, że dłużnikowi za brak terminowej spłaty można naliczyć tzw. odsetki ustawowe za czas w jakim wierzyciel musiał czekać na zapłatę. Dla wszystkich poszkodowanych wierzycieli nasza AIF Kancelaria przeprowadza profesjonalną windykację faktur. Nie musisz borykać się z zawiłymi przepisami sam! Nasi doświadczeni adwokaci przeprowadzą Cię przez całe postępowanie od A do Z, a także po przeanalizowaniu całej sytuacji wskażą możliwe rozwiązania. Serdecznie zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej!