Skip to content

Ogłoś upadłość konsumencką z AIF Kancelarią. Pomagamy oswobodzić się z narastających długów

Ogłoś upadłość konsumencką z AIF Kancelarią.



Narastające długi przysparzają Cię o strach przed jutrem, a wszystkie próby samodzielnego poradzenia sobie z sytuacją kończą się niepowodzeniem? Najwyższy czas zastanowić się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej z pomocą ekspertów. Proces ten skupia się na oddłużeniu konsumentów, którzy z różnych powodów nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Upadłość konsumencka pojawiła się w polskim prawie po raz pierwszy w 2009 roku i od tego czasu skorzystały z niej setki, jak nie tysiące osób zadłużonych. Ogłosić upadłość może dziś każda osoba fizyczna, która nie prowadzi w chwili składania wniosku działalności gospodarczej. Oznacza to, że prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie dotyczy przedsiębiorców – chyba, że odpowiednio wcześniej zakończą oni prowadzenie swojej firmy, na powrót stając się konsumentem. Głównym celem tego procesu jest oddłużenie, stanowiące zatrzymanie wydłużającej się spirali zadłużenia, a przez to uniemożliwienie niewypłacalnej osobie wyjścia z długów. Zastanawiasz się, co musisz zrobić by z powodzeniem ogłosić upadłość? Jesteś w dobrym miejscu. Specjaliści z AIF Kancelaria służą radą i pomocą w kwestii wyjścia z długów!

Podpowiadamy, jak krok po kroku z powodzeniem ogłosić upadłość konsumencką

Chociaż o upadłości konsumenckiej pierwszy raz usłyszeliśmy w 2009 roku, na przestrzeni lat weszły w życie nowe przepisy, które złagodziły obowiązujące regulacje prawne. Obecnie proces postępowania jest znacznie łatwiejszy, a koszty postępowania nie są tak horrendalne – nowe rozwiązanie nie dyskwalifikuje konsumentów, którzy nie posiadają majątku wystarczającego na zabezpieczenie kosztów postępowania, ponieważ ponosi je Skarb Państwa (z koniecznością zwrócenia ich w ratach przez konsumenta w toku realizacji spłat). Również wynagrodzenie syndyka oraz opłata od wniosku uległy znacznemu obniżeniu. Nie tylko koszta zostały skrócone; także okres, w którym upadły konsument będzie zobowiązany do dokonywania systematycznych wpłat na rzecz osób, u których posiada zaległości, wynosi obecnie 3 lata.

Obecna procedura ogłoszenia upadłości składa się z kilku kroków, które obejmują:

  1. Sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, który później kierowany jest do sądu. Dokument powinien obejmować podstawowe informacje na temat dłużnika (jego dane osobowe, numer PESEL lub numer w KRS), adres zamieszkania, a także uzasadnienie powodu, z jakiego składa wniosek. Formularz uwzględnia także wskazania opisu składnika majątku. Do wniosku koniecznie należy dołączyć dowody, które stanowią potwierdzenie okoliczności wskazanych w uzasadnieniu (potwierdzenia zobowiązań).
  2. Złożenie wniosku do sądu, z uwzględnieniem uiszczenia opłaty sądowej. Wybór instytucji nie jest tutaj przypadkowy; powinien być właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek o upadłość. Sądem upadłościowym jest zawsze sąd rejonowy. Przykładowo, mieszkańcy osiedla Krzyki we Wrocławiu powinni złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków.
  3. Postępowanie likwidacyjne, w którym sprawę przejmuje syndyk. To właśnie on sporządza listę wszystkich wierzycieli oraz wierzytelności. Działania jakie podejmuje prowadzą do spieniężenia majątku dłużnika poprzez jego likwidację. Nie jest to jednak tak drastyczne, jak się wydaje. Wiele osób wyobraża sobie postępowanie likwidacyjne jako odbiór przez syndyka całego majątku upadłego. Tymczasem, w momencie gdy osoba składająca upadłość posiada nieruchomość, którą zamieszkuje, ma ona prawo zawrzeć układ z wierzycielami w sprawie zachowania prawa do mieszkania bądź domu. Ponadto, ustawa przewiduje pozostawienie dłużnikowi środków na opłacenie czynszu aż do dwóch lat, bazując na średniej cenie wynajmu mieszkań w danej okolicy. Ma to zapobiec pozostawieniu dłużnika bezdomnym.
  4. Ustalenie planu spłaty przez sąd. To właśnie na jego podstawie dłużnik ma uiszczać określone kwoty na rzecz wierzycieli. Zdarzają się sytuacje, w których sąd może uznać, że majątek dłużnika nie pozwala na jakiekolwiek spłaty. W takim przypadku może (ale nie musi) dojść do umorzenia wszystkich długów.

Samodzielnie dopilnowanie wniosków, terminów oraz odnalezienie się w niektórych zawiłościach prawnych może stanowić niemały kłopot. Warto więc pomyśleć nad przekazaniem sprawy w ręce specjalistów.

Internetowe porady? Wyłącznie od doświadczonych!




W sieci możemy znaleźć dziś szereg informacji na temat upadłości konsumenckiej. Jak dobrze wiemy, Internet rządzi się swoimi prawami, dlatego nie każdy artykuł może być aktualny bądź wiarygodny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ogłoszeniu upadłości, odwiedź strony prowadzone przez ekspertów o udokumentowanym doświadczeniu. Korzystasz z Facebooka? Zapraszamy Cię do odwiedzenia strony https://www.facebook.com/KancelariaprawnaR.Ptak, gdzie eksperci dzielą się swoją wiedzą za darmo, udostępniając autorskie nagrania oraz grafiki objaśniające szereg pojęć związanych bezpośrednio z upadłością konsumencką. A jeśli zależy Ci na uzyskaniu osobistej porady, zapraszamy do kontaktu z nami – AIF Kancelaria od lat współpracuje z najlepszymi prawnikami, wyspecjalizowanymi w wielu dziedzinach prawa. Orientujemy się zarówno w kwestiach upadłości konsumenckiej, jak i transgranicznej, niosąc fachową pomoc naszym Klientom. Dodatkowo, aktualnościach na naszej stronie zainteresowani mogą znaleźć szereg wpisów poświęconych różnym kwestiom i procesom prawnym. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i pozostawania na bieżąco! Masz pytania lub chcesz przekazać nam swoją sprawę? Skontaktuj się z nami już teraz – telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy.