Jedna osoba zadłużona nigdy nie powinna być przyrównywana z drugą. Niezwykle często zdarzają się przecież przypadki, kiedy zaległe zobowiązania finansowe to chwilowy kryzys, podyktowany chociażby przestojem w uregulowaniu rachunków przez Klientów. Są jednak przypadki, kiedy brak płatności za wystawioną fakturę zwiastuje permanentne problemy z danym kontrahentem. Pomocne w omawianych tutaj sytuacjach będzie poznanie perspektywy drugiej strony – Twojego dłużnika. Co dokładnie może powodować opóźnienia w przelewach? Jak zachowują się nie do końca uczciwi Klienci, jeżeli zauważają swoje problemy? AIF Kancelaria odpowiada na te pytania! Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
W ostatnich kilku latach koszt życia w Polsce wzrósł kilkukrotnie!
Nie ma możliwości wskazania jednego, konkretnego powodu, dla którego Polacy coraz częściej popadają w ogromne wręcz zadłużenia. Można natomiast wymienić kilka czynników, jakie z całą pewnością wpływają na brak możliwości spłaty comiesięcznych zobowiązań bądź faktur. Bo w tym przypadku mówimy oczywiście o problemach finansowych całego społeczeństwa, nie tylko osób indywidualnych bądź przedsiębiorców. Pierwszym i chyba najbardziej oczywistym powodem jest trudna sytuacja gospodarcza w kraju. Boryka się z nią praktycznie cały świat, natomiast w Polsce rzeczywiście bolesna okazała się szalejąca inflacja oraz zamrożenie niektórych sektorów biznesu w czasie pandemii od 2020 roku. Już od ponad czterech lat koszty życia wyraźnie wzrosły. I mowa tu o podstawowych elementach funkcjonowania: artykuły spożywcze czy chociażby paliwo. Wyraźny skok procentowy zaliczają również koszty wynajmu mieszkania, rat kredytu mieszkaniowego czy inne stałe zobowiązania. Ze szczegółowych badań wiemy, że Polacy coraz częściej mają ogromne problemy z zachowaniem płynności finansowej właśnie ze względu na brak umiejętności ustalenia odpowiedniego balansu pomiędzy comiesięcznymi rachunkami a przychodami z tytułu pracy. AIF Kancelariazauważa ten problem przy windykowaniu dłużników bądź przy pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckich. Pod tym drugim względem rok 2023 ponownie pobił rekord swojego poprzednika. Niewiele na to wskazuje, aby trwający aktualnie rok 2024 odszedł od tego trendu.
Rachunki ważne i mniej istotne. Do której grupy kwalifikuje się Twoja faktura?
Omawiane w pierwszej części naszego artykułu czynniki spowodowały kuriozalną wręcz sytuację. Zdecydowana większość zadłużonych kontrahentów dokonuje podziału comiesięcznych rachunków na ważne i nieco mniej istotne. Co ciekawe, do tej drugiej grupy kwalifikują się zobowiązania, jakie na pierwszy rzut oka powinny mieć nałożony priorytet: opłaty za czynsz, opłaty za wynajem bądź raty kredytowania najróżniejszych przedmiotów. Według badań, rosnące długi można obserwować również w szeroko rozumianej branży telekomunikacyjnej oraz w fakturach za usługi wykonywane przez inne podmioty. Oczywiście sytuacje te dotyczą najbardziej skrajnych przypadków, kiedy to liczba comiesięcznych zobowiązań wyraźnie przekracza sumę przychodów z tytułu pracy. I chociaż płaca minimalna idzie do góry, niekoniecznie musi być to dobra zmiana z ekonomicznego punktu widzenia. Koniec końców, Twój zadłużony kontrahent prędzej czy później będzie musiał podjąć decyzję o finalnym rozwiązaniu takich problemów. Niestety, jak pokazuje praktyka, zdecydowana większość z tego typu osób uwielbia grać na zwłokę. Od pierwszych niepokojących oznak mijają nawet trzy lata do momentu, kiedy ktoś faktycznie będzie już niewypłacalny. W tym okresie często dochodzi do wspomnianego wcześniej podziału. A losy Twoich faktur mogą Ci być nie do końca znane.