Skip to content

Jak windykować żeby w dalszym etapie skutecznie prowadzić egzekucję

Jak przygotować sprawę do egzekucjiJak przygotować się na skuteczne dochodzenie wierzytelności na drodze sądowej?

Tu liczy się przede wszystkim wywiad gospodarczy i szybkość postępowania. – Znając jeden ze składników majątku dłużnika można w pozwie wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie majątku. – stwierdza mec. Rafał Ptak reprezentujący AIF Kancelaria w procesach sądowych. – Zabezpieczenie, jak wiadomo, polega na tym, aby konkretny składnik majątku dłużnika nie „zniknął” w przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Dlatego windykatorzy niezależnie od negocjacji z dłużnikiem, poszukują jego majątku. W grę najczęściej wchodzą nieruchomości i samochody będące własnością dłużnika, rachunki bankowe oraz wierzytelności. Aby dokonać zabezpieczenia, firma windykacyjna powinna uzyskać te informacje przed złożeniem pozwu.

– Bardzo często w procesach wykorzystujemy informacje o ustalonych księgach wieczystych – mówi Tomasz Brusiło. – Wpisując hipotekę mamy gwarancję, że dłużnik nie wyzbędzie się nieruchomości, a w przypadku ogłoszenia upadłości korzystamy z uprzywilejowanej pozycji wierzyciela hipotecznego. Podobnie postępujemy w przypadku zajęcia kont dłużnika.

Mec. Rafał Ptak składał wielokrotnie wnioski o zabezpieczenie. – To, czy Sąd wyda postanowienie o zabezpieczeniu – stwierdza –  jest uzależnione od dobrego umotywowania wniosku, a ponadto od decyzji Sądu. Jeżeli Sąd nie wyda postanowienia o zabezpieczeniu, to i tak wierzyciel może być zadowolony. Wynika to z faktu, że wniosek o zabezpieczenie winien być rozstrzygnięty w terminie 7 dni.

Sąd rozpatrując wniosek o zabezpieczenie z reguły analizuje również sprawę i może wydać żądany przez wierzyciela nakaz zapłaty w trybie szybszym niż normalny.

Efektywna egzekucja komornicza

Firmy windykacyjne współpracują często ze sprawdzonymi komornikami. Wierzyciel w dużym stopniu może wpływać na proces egzekucji. Stąd bardzo ważna jest wymiana informacji z komornikiem. – Wskazanie składników majątku nieznanych innym wierzycielom lub komornikom może pozwolić na zrealizowanie celu, jakim jest odzyskanie należności  – stwierdza mec. Ptak.

Przykładowo, wierzyciel, przy pomocy komornika, może skutecznie zająć rachunek lub wierzytelność dłużnika. Na konta zadłużonych przedsiębiorców ciągle wpływają pieniądze od kontrahentów, również wykonując usługę lub sprzedając towar z odroczoną płatnością, powstaje wierzytelność przysługująca od tzw. trzeciodłużników. Wówczas trzeciodłużnik oraz bank zapłaci bezpośrednio do komornika z pominięciem dłużnika.

Komornik może również zająć ruchomości, takie jak komputery, maszyny, samochody i z nich zaspokoić roszczenia. Egzekucja z nieruchomości dłużnika z reguły jest najdłuższym postępowaniem. W jej trakcie do egzekucji przyłączają się nowi wierzyciele, a kwota uzyskana z licytacji jest dzielona proporcjonalnie pomiędzy nich, chyba że wcześniej któryś wpisał hipotekę.

Podsumowując, skuteczny wierzyciel podejmuje decyzje szybko, zdobywa informacje i powierza swój dług doświadczonej kancelarii.

 

Autor:

Paulina Milka

Specjalista ds. marketingu i PR

AIF Kancelaria sp. z o.o.