Strata bliskiego w wypadku komunikacyjnym to niezwykle traumatyczne przeżycie dla każdego z nas. Rodzina poszkodowanego ma prawo do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia, które ma na celu próbę zrekompensowania za doznane krzywdy. Jak jednak dochodzić należnych nam roszczeń? Kancelaria AIF z Wrocławia przygotowała krótki poradnik, który ułatwi podjęcie działań w zakresie dochodzenia odszkodowania.
Od kogo żądać wypłaty odszkodowania?
Podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczeń odszkodowawczych jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego sprawca wypadku wykupił polisę OC. Należy podkreślić, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe i ma na celu ochronę każdego posiadacza pojazdu przed wszelkimi szkodami w związku z jego użytkowaniem. Polisa OC to też gwarancja wypłaty świadczeń odszkodowawczych poszkodowanym w wypadkach. W sytuacjach, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ważnej polisy o zapłatę możemy wystąpić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Kto może ubiegać się o odszkodowanie za śmierć?
Odszkodowanie z OC sprawcy wypłacane za śmierć bliskiej osoby zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego przysługuje najbliższej rodzinie czyli:
- współmałżonkowi
- rodzicom
- dzieciom
- dzieciom przyjętym na wychowanie
- rodzeństwo
- przyrodniemu rodzeństwo
- dziadkom
- konkubentowi/konkubinie
- ojczymowi
- macosze
Wypłata odszkodowania, a więź emocjonalna
Należy podkreślić, że wysokość odszkodowania za śmierć uzależniona jest od więzi emocjonalnej pomiędzy poszkodowanym, a osobą roszczącą. Oznacz to, że wypłata odszkodowania osobie niespokrewnionej jest też możliwa, jednak należy w takiej sytuacji udowodnić silne przywiązanie emocjonalne.
Wśród roszczeń odszkodowawczych należnych w przypadku wypadku śmiertelnego możemy wymienić:
- odszkodowanie z oc sprawcy – dochodzenie odszkodowań dla rodziny ma na celu nie tylko zrekompensowanie krzywdy moralnej, ale też swoistą pomoc ze względu na pogorszoną sytuację bytową i finansową. Odszkodowanie to jednorazowe świadczenie przysługujące bliskim osoby zmarłej w wypadku.
- zwrot kosztów pogrzebu – ubezpieczyciel zgodnie z przepisami jest zobowiązany do zwrotu wydatków poniesionych na godny pochówek zmarłego. Bliscy mogą ubiegać się o zwrot kosztów postawienia nagrobka, zakupu trumny, wieńców, odzieży żałobnej, a także organizacji stypy.
- renta – to świadczenie cykliczne wypłacane współmałżonkowi i dzieciom zmarłego.
- Zadośćuczynienie – roszczenie to ma na celu rekompensatę za poniesiony ból i cierpienie w związku ze stratą bliskiego. Zadośćuczynienie za śmierć ma postać uznaniową, dlatego w gestii osoby roszczącej pozostaje udowodnienie zażyłości emocjonalnej i skutków tragicznego wydarzenia. Niestety jego dochodzenie nie jest zadaniem prostym i wymaga znajomości bieżącego orzecznictwa, a także posiadania umiejętności negocjacyjnych. W sprawach o zadośćuczynienie warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, gdyż samodzielne działania mogą skutkować drastycznym obniżeniem wysokości roszczenia.