Jako wierzyciel doskonale wiesz, że dłużnicy potrafią szukać sposobów na uniknięcie spłaty zaległych należności pieniężnych. Jednym z najpopularniejszych zachowań jest sprzedaż majątku osobom trzecim. W konsekwencji doprowadza to do ich niewypłacalności. Prawo znalazło również sposób na takie zachowania! Twoim rozwiązaniem, jako wierzyciela jest złożenie skargi pauliańskiej! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy i poznaj wszystkie niezbędne informacje!
Krótkie vademecum, czyli sprawdź czy możesz złożyć skargę pauliańską
Zgodnie z art. 527 § 1 Kodeksu Cywilnego złożenie skargi pauliańskiej jest możliwe kiedy wskutek czynności prawnej dłużnika korzyść majątkową odniosła osoba trzecia, a pokrzywdzony został wierzyciel. W takiej sytuacji wierzycielowi przysługuje prawo do żądania, aby dana czynność została uznana za bezskuteczną w stosunku do niego. Jest to możliwe kiedy dłużnik miał świadomość o pokrzywdzeniu wierzyciela, a osoba trzecia wiedziała o tym lub mogła się dowiedzieć. Co to oznacza w praktyce? Dłużnik nawet jeśli posiada niespłacone należności pieniężne może zaciągać kolejne zobowiązania. W konsekwencji pojawia się ryzyko, że stanie się on niewypłacalny wobec wierzyciela. Skarga pauliańska zapobiega takim działaniom. Przedstawimy Ci to na podstawie krótkiego przykładu. Jeśli dłużnik sprzeda np. swoje mieszkanie osobie postronnej, a tym samym nie będzie zdolny do uregulowania spłaty wobec wierzyciela, to wierzyciel może dochodzić roszczenia pieniężnego od osoby trzeciej. Ze skargi pauliańskiej możesz skorzystać w pięciu określonych sytuacjach, kiedy:
-
dłużnik dokonał czynności prawnej, czyli sprzedał część swojego majątku innej osobie,
-
dłużnik stał się niewypłacalny, a tym samym doszło do pokrzywdzenia wierzyciela,
-
osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową,
-
dłużnik był świadomy swojej decyzji,
-
osoba trzecia wiedziała o zaległych spłatach wobec wierzyciela.
Z pomocą adwokatów z AIF Kancelarii zadziałasz szybko i unikniesz przedawnienia
Musisz mieć świadomość, że nie masz nieograniczonego czasu na złożenie skargi pauliańskiej. W sytuacjach związanych z dochodzeniem roszczeń pieniężnych trzeba działać szybko i spełniać określone terminy. Zgodnie z art. 534 Kodeksu Cywilnego na żądanie uznania czynności prawnej jako krzywdzącą, Ty jako wierzyciel masz pięć lat. Po tym okresie dochodzi do przedawnienia. Jednak przepisy prawne dbają o wierzycieli. Tutaj musisz znać jeden mały kruczek prawny. Przedawnienie liczy się od ostatniej czynności. Wróćmy do naszego przykładu. Dłużnik sprzedał swoje mieszkanie osobie trzeciej to jest pierwsza czynność od, której liczysz pięć lat. Ale jeśli po pewnym czasie osoba trzecia sprzedała to mieszkanie komuś innemu to bieg przedawnienia rozpoczyna się od tego momentu. Taka sytuacja ma na celu ochronę interesów wierzycieli. Skarga pauliańska może również zostać wniesiona przeciw osobie trzeciej. Nasza AIF Kancelaria służy kompleksową pomocą przy przygotowaniu żądania. Nie pozostawaj bierny wobec działań dłużnika. Masz prawo do odzyskania swoich zaległych spłat! Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji!