Skip to content

Czym są należności nieściągalne? Poznaj prawny punkt widzenia

Rosnąca liczba dłużników to coraz większa zmora dla wszystkich wierzycieli. Co prawda, nawet najlepszym zdarzają się niewielkie opóźnienia, jednak problem staje się dużo większy kiedy osoba zalegająca z zapłatą nie wykazuje jakichkolwiek chęci do uregulowania należności. A co w przypadku kiedy odzyskanie pieniędzy jest niemożliwe? Jako wierzyciel musisz uważać przede wszystkim na przedawnienia oraz zdawać sobie sprawę z tego czym są należności nieściągalne! Zapraszamy Cię do przeczytania naszego krótkie artykułu dostarczającego niezbędnej wiedzy prawnej!

Krótkie ABC, czyli dowiedz się kiedy powstają należności nieściągalne

Należności nieściągalne to termin coraz bardziej znany wszystkim wierzycielom budzący wiele kontrowersji. Już po samej nazwie możesz domyślać się, że odzyskanie ich od dłużnika może graniczyć z cudem. Należności nieściągalne powstają wtedy kiedy dłużnik umyślnie lub nie doprowadza do swojej niewypłacalności. Wzrost konsumpcjonizmu i chęć posiadania więcej niż to na co nas stać sprzyja zaciąganiu coraz większej ilości pożyczek i kredytów. W konsekwencji dłużnik wpada w tzw. spiralę zadłużeń gubiąc się w swoich zobowiązaniach wobec wierzycieli. Oczywiście warto mieć świadomość, że niektóre osoby staja się niewypłacalne z powodu ciężkich sytuacji życiowych uniemożliwiających uzyskiwanie dochodów. Zgodnie z przepisami prawnymi, a dokładnie art. 11 prawa upadłościowego o niewypłacalności dłużnika mówi się wtedy, gdy opóźnienie w uregulowaniu zaległych wpłat wynosi co najmniej trzy miesiące. Należności nieściągalne powstają wtedy, gdy:

  • postępowanie zostaje umorzone na skutek braku możliwości otrzymania większej sumy pieniędzy z egzekucji od samych kosztów prowadzonej sprawy,

  • przeprowadzenie egzekucji jest możliwe,

  • istniejący dług uległ przedawnieniu.

Straciłeś nadzieję na odzyskanie pieniędzy? Sprawdź jeszcze jedno rozwiązanie

Teraz pojawia się kluczowe pytanie, czy powstanie należności nieściągalnych zamyka wszystkie furtki prowadzące do odzyskania zaległych pieniędzy? Tutaj wkracza prawo podatkowe! Istnieje możliwość, aby nieuregulowane płatności zaliczyć do kosztów podatkowych. Wydaje się to całkiem proste, prawda? Ale jak to w prawie bywa wszystko musi posiadać odpowiednie potwierdzenie i udokumentowanie. Dlatego jeśli chcesz wliczyć należności nieściągalne do podatku musisz:

  • zaliczyć dług jako przychód należny,

  • potwierdzić istnienie należności nieściągalnych.

Sprawy z odzyskiwaniem zaległych pieniędzy nie należą do najprostszych, a w szczególności kiedy mamy do czynienia z należnościami nieściągalnymi. Niezbędna jest tu fachowa wiedza prawna, którą znajdziesz na naszej stronie internetowej https://www.aif.com.pl/. Nie musisz się znać na prawie upadłościowym oraz podatkowym. Nasza AIF Kancelaria posiada wieloletnią praktykę w skutecznym dochodzeniu wierzytelności. Ocenimy całą Twoją sytuację oraz pomożemy Ci w skompletowaniu prawidłowej dokumentacji. Z nami zyskasz pewność, że wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i pamiętaj, że dla nas nie ma sytuacji bez wyjścia!