Z powodu nieopłaconych faktur, tysiące firm znajdują się na granicy bankructwa. Brak środków, pozwalających przedsiębiorstwom sprawnie funkcjonować, zmusza wierzycieli do tego, by zdyscyplinować swoich dłużników. Spośród rekomendowanych rozwiązań pozwalających to zrobić, na prowadzenie wysuwa się windykacja miękka. Można ją przeprowadzić na koszt dłużnika. Co to znaczy i czy na pewno pozwoli firmie zachować płynność finansową? Wyjaśniamy.
Z powodu nieopłaconych faktur, co roku upada coraz więcej firm. Większość z nich można uratować
Otwierając działalność gospodarczą nikt nie zakłada, że będzie zmuszony ją zawiesić lub zakończyć z powodu problemów z dłużnikami. A jednak – z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw jest zamykanych. Obecna sytuacja tylko potwierdza, że trend niewypłacalności będzie rósł: wpływ pandemii na gospodarkę jest destrukcyjny. Małe i większe firmy zaczynają odnotowywać zatory płatnicze, a z każdym kolejnym dniem szansa na ich odblokowanie drastycznie spada. Aby skutecznie chronić biznes przed upadkiem, należy od zaraz wprowadzić zmiany w postępowaniu z nieuczciwymi kontrahentami. Działaniem koniecznym do przeprowadzenia przez odpowiedzialnych przedsiębiorców, jest natychmiastowa reakcja na każde opóźnienie, związane z płatnością za wykonaną usługę bądź dostarczony towar.
Rok 2020 niebawem się kończy. Nie wiemy, jak będzie rozwijać się pandemia ani jakie zmiany czekają nas od stycznia 2021 r. W interesie firm zmagających się z dłużnikami, leży więc bezwzględna windykacja wszystkich podmiotów, zalegających z płatnościami. Gdy dług wynika z nieopłaconej faktury, nierzetelnego kontrahenta można zmotywować do oddania pieniędzy, przeprowadzając windykację na jego koszt. Gdyby wszystkie firmy, których kondycja finansowa cierpi przez niepłacących klientów, na czas rozpoczynały windykację, większość z nich by nie upadło. Przestań czekać na zapłatę od kontrahenta, unikającego kontaktu – prawidłowo przeprowadzona windykacja odpowiednio zmotywuje go do tego, by oddać cały dług.
Czym jest windykacja na koszt dłużnika i jak wygląda kwestia płatności za usługi kancelarii?
Nieuregulowaną należność pieniężną można wyegzekwować, zlecając prawnikom windykację na koszt dłużnika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wierzyciel może dochodzić kosztów windykacji od windykowanego dłużnika. Odbywa się to w postępowaniu nakazowym, na podstawie art. 10 ustęp 2 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Nie rezygnuj z walki o odzyskanie należności z obawy przed kosztowną procedurą! Za wszystko zapłaci Twój dłużnik.
Musisz wiedzieć, że obciążenie kontrahenta kosztami działań windykacyjnych, rządzi się swoimi prawami. Za rozpoczęcie windykacji w AIF Kancelarii nie płaci nikt – sprawdzamy wypłacalność dłużnika i gdy nasza analiza przyniesie oczekiwane wyniki, od razu rozpoczynamy pracę. Wcześniej oczywiście podpisujemy z wierzycielem profesjonalną umowę, w której zostaje wskazana nasza prowizja. Kolejny krok to negocjacje. Przygotowujemy wezwanie dłużnika do spłaty długu i podejmujemy próby kontaktu, w ramach których egzekwujemy deklarację spłaty całej kwoty. Windykacja polubowna trwa maksymalnie 30 dni.
Po zwróceniu pieniędzy przez dłużnika, pobieramy od wierzyciela wcześniej ustaloną prowizję. Jest to kwota, która zostanie mu w całości zwrócona, wraz z innymi kosztami windykacji. Aby móc zgodnie z prawem odzyskać należność, trzeba bowiem najpierw ponieść stratę. Ostatnim z etapów jest sporządzenie noty obciążeniowej. Na jej podstawie prawnik z AIF Kancelarii doprowadza do tego, by dłużnik zwrócił:
a) dług pomniejszony o prowizję dla kancelarii,
b) równowartość prowizji.
Skąd pewność, że się uda? Daje nam ją niemal dwudziestoletnie doświadczenie w branży windykacyjnej. Jesteśmy ekspertami w osiąganiu kompromisu z kontrahentami i doprowadzaniu do uznania zaciągniętych przez nich długów. Polubownie rozwiązujemy zdecydowaną większość spraw, prowadzoną w imieniu polskich przedsiębiorców. Twoją sprawą też możemy się zająć – zatroszczymy się o jej pomyślne rozwiązanie oraz o to, żeby cały koszt związany z windykacją, poniósł dłużnik.