Firma windykacyjna AIF Kancelaria nawiązała współpracę z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
Rezultatem tego działania będzie wprowadzenie wierzytelności wtórnych do Rejestru Dłużników w BIG. Tego typu współpraca pomiędzy powyższymi firmami jest możliwa dzięki nowej Ustawie o BIG, która weszła w życie 14 czerwca b.r.
– Spośród trzech funkcjonujących na rynku BIG-ów wybraliśmy BIG InfoMonitor, ponieważ jest to jedyne Biuro Informacji Gospodarczej współpracujące ze Związkiem Banków Polskich oraz Biurem Informacji Kredytowej. Za pośrednictwem tych instytucji z zasobów BIG InfoMonitor w łatwy sposób raporty o zadłużeniu mogą pobierać wszystkie banki, co w naszej opinii, niewątpliwie przełoży się na skuteczność odzyskiwania naszych należności – komentuje Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria Sp. z o.o. z Wrocławia.
Z informacji zgromadzonych w Rejestrze Dłużników w BIG InfoMonitor oprócz sektora bankowego korzystają również m.in. firmy pożyczkowe, ubezpieczyciele, firmy leasingowe, dostawcy telewizji kablowej, Internetu i mediów, a także inne branże w tym sektor MŚP. Może to oznaczać dla dłużnika ograniczony dostęp do niektórych usług, m.in. do kredytów bankowych, pożyczek, sprzedaży ratalnej. Niesolidnym płatnikom odmawia się abonamentów telefonicznych, czy dostępu do internetu. Od początku 2010 r. BIG udostępnił już ponad 4 mln raportów z informacjami o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców.
– Nowa Ustawa o BIG niewątpliwie wpływa na uszczelnienie rynku wymiany informacji gospodarczej. Nowe regulacje są istotne zarówno dla wierzycieli, jak i dla uczestników rynku, w szczególności przedsiębiorców, którzy mogą zweryfikować potencjalnych i stałych kontrahentów. Według edycji raportu InfoDług z maja 2010 r. aż 1,82 mln osób, czyli 4,8% Polaków to nieterminowi dłużnicy. Powinno to być wyraźnym sygnałem, że weryfikacja kontrahentów jest potrzebna – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
Pobierając raport z BIG InfoMonitor można uzyskać również informacji z BIKu oraz ZBP, do których ten BIG ma dostęp. W powyższych trzech instytucjach znajduje się ponad 4,6 mln. informacji gospodarczych, czyli danych o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów.
artykuł ukazał się na portalu:
www.24finanse.pl Dziennik Finansowy
www.alebank.pl Miesięcznik Finansowy BANK