Skip to content

Czy można odzyskać w postępowaniu upadłościowym pełną kwotę zobowiązań?

AIF Kancelaria w RzeczpospolitejWierzyciel prywatny zazwyczaj jest zaliczony do  kategorii IV lub V. W praktyce oznacza to, że  wierzyciele ci rzadko odzyskują swoje należności, albo jeśli je odzyskują to są to kwoty niewielkie do  kliku procent dochodzonej kwoty. Znane są jednak  przypadki gdy wierzyciele zostali zaspokojeni w 100 % – stwierdza mec. Rafał Ptak w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej.

Jeden z nich dotyczy dużego wrocławskiego przedsiębiorstwa budowlanego, wobec którego sąd ogłosił upadłość w roku 2004. Przedsiębiorstwo miało wielomilionowe długi, ale było też właścicielem kilku nieruchomości. Wkrótce po ogłoszeniu jego upadłości rozpoczął się boom gospodarczy, który przyczynił się do niemal 3- krotnego wzrostu cen nieruchomości i po takich cenach zostały one zbyte przez syndyka. Stan ten spowodował, że w 2008 roku wierzyciele odzyskali wszystkie swoje należności.

W lepszej sytuacji są wierzyciele, którzy mają zabezpieczenia rzeczowe. W przypadku spieniężania samochodu na którym jest ustanowiony zastaw rejestrowy lub nieruchomości na której ustanowiona jest hipoteka wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo zaspokajani są według kolejności ustanawianych hipotek lub zastawów rejestrowych. Taka sytuacja jest o wiele bardziej korzystna dla zabezpieczonego gdyż daje mu duże szanse odzyskania całości lub dużej części przysługującej mu należności.

 

Radca prawny Rafał Ptak

pełnomocnik AIF Kancelaria sp. z o.o.

Inne artykuły dotyczące upadłości napisane w Kancelarii Radców Prawnych R.Ptak i Wspólnicy Sp. K.

Upadłość polskiego dłużnika za granicą

Co dzieje się z majątkiem małżonków po ogłoszeniu upadłości?

Dlaczego upadły powinien złożyć sprzeciw od listy wierzytelności?

Upadłość konsumencka – realną szansą na nowy start?