Każdy wierzyciel dochodzący zaległych należności ma jeden główny cel – odzyskać zadłużenie w jak najkrótszym czasie. Jeśli dłużnik wykazuje chęć współpracy, szybkie zakończenie windykacji jest możliwe. Nieco inaczej sprawy wyglądają, kiedy nieuniknione jest wszczęcie postępowania sadowego. Jego czas trwania zależy od wielu czynników, które przedstawimy Ci w poniższym artykule! Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Ty, jako wierzyciel masz wpływ na czas trwania windykacji. Sprawdź o czym mowa
Jedną z najczęściej wybieranych metod windykacji jest windykacja polubowna pozwalająca na zawarcie kompromisu z dłużnikiem. Możemy śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najszybszych sposobów. Jak się jednak okazuje, nie zawsze można go przeprowadzić. Zdarzają się dłużnicy, którzy pomimo wysyłanych zawiadomień o uregulowania zapłaty i próbach podjęcia kontaktu dalej uciekają od swojego obowiązku prawnego. W tego typu przypadkach windykacja sądowa to jedyne słuszne wyjście, a zarazem najskuteczniejszy sposób na odzyskanie należności. Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na czas trwania postępowania jest posiadanie materiału dowodowego wskazującego na istnienie długu. Jako wierzyciel musisz wykazać przed sądem wszystkie faktury, rachunki oraz umowy, co pokaże, od jakiego czasu dłużnik odwleka spłatę istniejących należności finansowych. Pamiętaj, że brak materiału dowodowego znacząco wydłuża, a przede wszystkim utrudnia postępowanie sądowe, a dodatkowo może spowodować, że odzyskanie długu stanie się niemożliwe!
Zobacz, kiedy to dłużnik może wydłużyć postępowanie sądowe
Nie wielu wierzycieli zdaje sobie sprawę z faktu, że w dużej mierze to właśnie dłużnicy mają wpływ na szybkie zakończenie procesu, jakim jest windykacja sądowa lub wręcz przeciwnie jego rozciągnięcie w czasie. Jednym z powodów jest sytuacja, kiedy dłużnik nie posiada lub ukrywa posiadany majątek. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy nie jesteś jedynym wierzycielem dochodzącym swoich należności. O dłuższym trwaniu windykacji sądowej mówimy również wtedy, gdy wobec dłużnika toczy się proces upadłościowy. W takich przypadkach odzyskanie należności często staje się niemożliwe. Musisz mieć świadomość, że prawo upadłościowe to szereg zawiłych przepisów prawnych, których zrozumienie jest kluczowe dla szybkiego zakończenia windykacji. Błędy będące skutkiem niewiedzy wydłużają postępowanie, a co więcej mogą wiązać się z niekorzystnym dla Ciebie zakończeniem sprawy. Właśnie dlatego, jeżeli zależy Ci na szybkim uporaniu się z nieuczciwym dłużnikiem, skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jaką oferuje nasza AIF Kancelaria. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu z łatwością potrafimy znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, a tym samym przewidzieć ruchy drugiej strony. Z pomocą wysoko wykwalifikowanych adwokatów szybkie odzyskanie zadłużenia staje się możliwe! Przekonaj się sam i skontaktuj się z nami już dziś!