Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z wieloma zagrożeniami wynikającymi z nieścisłych przepisów prawa oraz działań nieuczciwych kontrahentów. Zawieranie ważnych kontraktów powinno być poprzedzone analizą prawną umów, o czym przedsiębiorcy w Polsce często zapominają.
Konsekwencją tego są chociażby olbrzymie kary umowne nakładane na podwykonawców w branży budowlanej. A przecież brak zapłaty za wykonaną usługę – w zgodzie z zapisami umownymi zaakceptowanymi przez obie strony – może skończyć się nawet bankructwem firmy.
Oczywiście, negocjacje umów z potentatami są z reguły bardzo trudne i wymagają wiele taktu i doświadczenia ze strony negocjatorów. Nigdy jednak z powodu podjęcia takich rozmów przez pracowników AIF Kancelaria kontrakt nie został zerwany. Zdarzało się, że twarde stanowisko inwestora nie pozwoliło na wprowadzenie zadowalających nas zmian. Jednak Klient, którego reprezentowaliśmy, podejmował decyzję w pełni świadomą i nic nie było ukryte przed nim w niejasnych zapisach prawniczego języka umowy, którą zawierał.
Nasze rady przed zawarciem umowy to:
1. Sprawdzenie podstawowych informacji o przyszłym kontrahencie.
2. Jasne sformułowanie warunków płatności.
3. Przeanalizowanie warunków umowy, zwłaszcza pod względem błędnych lub nieprecyzyjnych zapisów.
4. Sprawdzenie z dokumentacją firmy, czy umowę podpisuje osoba do tego upoważniona.
5. W przypadku umowy długoterminowej uwzględnienie klauzuli waloryzacyjnej, umożliwiającej wzrost ceny w zależności np. od inflacji.
6. Precyzyjne określenie przedmiotu umowy.
7. Określenie konkretnego terminu wykonania świadczenia.
8. Określenie wysokości kary umownej za niewykonanie świadczenia lub opóźnienie terminu płatności.