Dłużnik skutecznie ignoruje wysyłane powiadomienia? Wielokrotnie przypominałeś o nieuregulowanej zapłacie, ale bezskutecznie? Nadszedł najwyższy czas, aby rozpocząć odpowiednie działania windykacyjne. Dzięki nim uporasz się ze swoim problemem i zapobiegniesz pogorszeniu sytuacji finansowej. Zastanawiasz się, jaki jest koszt działań windykacyjnych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej! Zapraszamy do czytania!
Dlaczego koszt samodzielnej windykacji może być wyższy? Omawiamy najważniejsze kwestie
Jak zapewne wiesz, wyróżnia się dwa rodzaje działań windykacyjnych. Mowa tutaj o windykacji polubownej oraz sądowej. Poszczególne działania różnią się nie tylko metodami na odzyskiwanie należności, ale również kosztem, jaki należy ponieść. Co więcej, zdarzają się przypadki, kiedy wierzyciele próbują odzyskać pieniądze na własną rękę. Pojawia się kluczowe pytanie – czy jest to tańsze rozwiązanie? Niekoniecznie… Należy mieć świadomość, że windykacja, choć z pozoru wydaje się dosyć prosta, to wymaga podjęcia odpowiednich kroków wyróżniających się skutecznością. Dodatkowo prowadzone działania muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi. Niekiedy nawet najmniejsze błędy mogą skutkować poniesieniem znacznie większych kosztów. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta! Źle prowadzona windykacja może wpłynąć na pogorszenie relacji z zadłużonym Klientem. W ten sposób nie tylko zamykasz sobie możliwość na odzyskanie należności, ale także okazuje się, że wszystkie poniesione koszty nie przyczyniły się do uzyskania oczekiwanych efektów. W konsekwencji tracisz podwójnie. Właśnie dlatego, jeśli chcesz zabezpieczyć swoją sytuację finansową, a jednocześnie zadbać o firmę, powierz windykację w ręce doświadczonych osób.
Czy koszty windykacyjne zawsze ponosi wierzyciel? Wyjaśniamy
Do kosztów działań windykacyjnych prowadzonych przez kancelarię zalicza się m.in.:
- cenę za prowadzone negocjacje,
- opłaty sądowe wymagane w czasie windykacji sądowej,
- ceny skarbowe,
- koszty związane z egzekucją komorniczą.
Czy to oznacza, że wierzyciele dochodzący swoich roszczeń finansowych tracą podwójnie? Oczywiście, że nie! Polskie prawo przewiduje możliwość odzyskania poniesionych kosztów. Pozwala na to windykacja na koszt dłużnika. Istnieją jednak pewne przesłanki, jakie należy spełnić, chcąc uniknąć wysokich kosztów. Najważniejsza z nich brzmi, że zarówno wierzyciel, jak i osoba zadłużona muszą być przedsiębiorcami. Co więcej, musisz mieć świadomość, że sąd ocenia koszty, jakie musi uregulować dłużnik. Dlatego odradza się starania o odzyskanie nie do końca uzasadnionych wydatków. Jeśli chcesz dowiedzieć się w tym temacie znacznie więcej, skontaktuj się z naszymi adwokatami z AIF Kancelarii. Omówimy kwestie prawne, z jakimi wiąże się windykacja na koszt dłużnika, a także przedstawimy, co składa się na oferowany przez nas cennik. Dokładamy wszelkich starań, aby wierzyciele powierzający nam swoją sprawę nie byli stratni w związku z prowadzonymi działaniami. Z nami zyskasz kontrolę nad wydatkami i ograniczysz ryzyko ponoszenia tych zupełnie niepotrzebnych! Serdecznie zapraszamy na konsultacje prawne!