Skip to content

Kiedy kontrahent staje się dłużnikiem…Krótko o zakazie prowadzenia działalności

Zawierając umowy ryzyko podjęcia współpracy z nieuczciwym kontrahentem jest ogromne. Brak uregulowania przez nich obowiązkowych należności negatywnie wpływa na płynność finansową firmy. Niestety, ale w wielu przypadkach odzyskanie długu nie należy do najłatwiejszych. Co zrobić, kiedy dłużnik odmawia współpracy, a tym samym ucieka od spełnienia obowiązku wynikającego z podpisania umowy? Jednym ze sposobów jest wydanie zakazu dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej. Chcesz dowiedzieć się o tym nieco więcej? Zapraszamy do przeczytania naszego niniejszego wpisu!

Sprawdź, czym jest zakaz prowadzenia działalności w ujęciu prawnym

Jak sama nazwa wskazuje, zakaz dotyczy przedsiębiorców, którzy nie wywiązują się z przepisów uwzględnionych w prawie upadłościowym oraz w umowie podpisanej z wierzycielem. Coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy pomimo rosnących długów przedsiębiorca w dalszym ciągu prowadzi firmę i zawiera kolejne umowy, narażając kontrahentów na straty. W takich przypadkach powinien on ogłosić niewypłacalność finansową, która trwa od co najmniej 3 miesięcy. Zgodnie z prawem na ogłoszenie niewypłacalności przedsiębiorca ma 30 dni. Nawet jeden dzień zwłoki stwarza możliwość do wydania zakazu o prowadzeniu działalności gospodarczej. Zakaz ten w zależności od sytuacji może obowiązywać od 3 do nawet 10 lat. Po jego wydaniu przedsiębiorca nie ma prawa otwierać żadnych działalności, a pracę zarobkową może podjąć tylko i wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych. Warto także mieć świadomość, że zakaz może zostać wydany na przedsiębiorcę, który podczas postępowania upadłościowego m.in. utrudnia dostęp do dokumentów wskazujących na wysokość majątku.

Powierz swojego nieuczciwego kontrahenta w ręce profesjonalistów

Zakaz prowadzenia działalności dotyczy nie tylko przedsiębiorców prowadzących duże firmy, ale również tych, których obszar działania dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej. Wydanie zakazu uznawane jest za jedną z najbardziej dotkliwych sankcji. W związku z tym postępowanie sądowe w tej sprawie nie należy do najszybszych oraz najłatwiejszych. Konieczne jest przeanalizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a także wykazanie, że wierzyciel faktycznie odniósł szkody materialne w wyniku niewypłacalności finansowej kontrahenta. Jako wierzyciel nie powinieneś prowadzić działań na własną rękę. W sprawach, których konsekwencją jest zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, niezbędna jest szeroka znajomość prawa upadłościowego. Profesjonalną pomoc znajdziesz w naszej AIF Kancelarii. Już od ponad 20 lat zajmujemy się przeprowadzaniem skutecznych windykacji, pomagając wierzycielom odzyskać zaległe pieniądze. Wystarczy, że przedstawisz nam wszystkie dokumenty wskazujące na istnienie długu oraz brak jego uregulowania ze strony kontrahenta, a my określimy czy wydanie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwe. Do każdej sytuacji podchodzimy w sposób indywidualny, co pozwala nam na wypracowanie najlepszego rozwiązania. Nie zwlekaj, czas odzyskać zaległe pieniądze! Zapraszamy do kontaktu!