Od 1 lipca 2015 roku dodatkową karą dla osób, które nie zapłaciły grzywny wymierzonej przez sąd jest wpis do biur informacji gospodarczych. Taką możliwość daje znowelizowany kodeks karny. Od teraz ten, kto zlekceważył prawomocne postanowienie sądu o nałożeniu kary finansowej będzie borykał się z kolejnym problemem, ponieważ wpis na listy dłużników skutecznie utrudnia wzięcie kredytu czy nawet podpisanie umowy na telefon komórkowy lub internet, nie wspominając już o negatywnym wpływie na wizerunek takiej osoby. Sądy od lat mają duże kłopoty w wyegzekwowaniu grzywien, a ich łączna suma to setki milionów złotych.
Wpisanie dłużnika do biura informacji gospodarczej stało się obowiązkiem
Co zmienia wspomniana nowelizacja kodeksu karnego? Dotychczasowo informacje o tym, że ktoś nie zapłacił grzywny, kosztów sądowych czy innych tego typu należności mogły zostać zgłaszane do biur informacji gospodarczej, ale wcale nie musiały. Nowelizacja sprawia, że wpisanie takiego dłużnika staje się już obowiązkiem. Ma to na celu pomoc w wyegzekwowaniu zasądzonych kar finansowych. Takie rozwiązanie wydaje się być niezbędne, w szczególności teraz, gdy sądy mają znacznie częściej wymierzać kary w postaci grzywien zamiast wyroków pozbawienia wolności. Te ostatnie często nie okazywały się zbyt dotkliwe dla skazanych. Kara finansowa ma być bardziej odczuwalna i sprawić, że skazany poważniej zastanowi się nad popełnienia danego czynu zabronionego w przyszłości.
Utrudniony dostęp do produktów bankowych
Wpis na listę dłużników skutecznie odstrasza do współpracy z taką osobą i okazuje się, że wielu skazanych zapłaciło swoje kary po wpisie na listę właśnie po to, by odzyskać dobre imię, nie ograniczać się w kontaktach zawodowych i nie utrudniać sobie dostępu do produktów bankowych. Dlatego też od 1 lipca na wezwaniach do zapłaty grzywien czy innych kosztów sądowych będzie znajdowała się informacja o tym, że w przypadku braku zapłaty w ciągu 30 dni dane o zadłużeniu pojawią się we wszystkich biurach informacji gospodarczych.
300 milionów złotych do odzyskania
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej miało do tej pory podpisaną umowę z 103 z 366 wszystkich sądów okręgowych i rejonowych, ale wskazało, że jedynie 29 z nich korzystało aktywnie z możliwości jakie daje taka współpraca i wpisywało swoich dłużników na czarną listę. Te czynnie współpracujące sądy wpisały 6848 niezapłaconych grzywien na łączną wartość ponad 24 milionów złotych. Niedługo po takim wpisie udało się wyegzekwować ponad 6 milionów. Nie dysponujemy danymi o sumie wszystkich niezapłaconych kar finansowych, ale można oszacować, że jest to około 300 milionów złotych.
Paulina Milka
No comment yet, add your voice below!