Jak powszechnie wiadomo liczba dłużników stale się zwiększa, a tym samym przybywa wierzycieli dochodzących swoich należności. Wielu z nich wykazuje się pokładami dużej cierpliwości wysyłając regularnie przypomnienia o zapłacie. Co jednak kiedy dłużnik nie reaguje, a odsetki rosną? Niezbędne jest rozpoczęcie procesu windykacyjnego. Oczywiście nie musisz od razu wkraczać na drogę sądową. Prawo przewidziała kilka innych możliwości na szybkie odzyskanie zaległych należności. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj jej wszystkie!
Windykacja miękka, czyli kiedy istnieje cień szansy na porozumienie z dłużnikiem
Na wstępie musimy zaznaczyć, że nie opłaca się odwlekać procesu windykacyjnego. Niestety ale z upływem czasu szansę na to, że dłużnik ureguluje zapłatę maleją, a dopuszczenie do przedawnienia rodzi kolejne problemy. Wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje windykacji. Pierwsza obejmuje tzw. windykację polubowną. Najczęściej wybierana jest przez wierzycieli odkładających na bok wizję o ciągnącym się postępowaniu sądowym. Podczas windykacji polubownej stosowane są metody mające na celu skłonienie dłużnika do zapłaty. Wśród takich działań wyróżnia się:
-
próby kontaktu – telefoniczny, e-mail, poczta, sms,
-
wysyłanie przypomnień o uregulowaniu zaległej należności,
-
przekazanie informacji o wystawieniu długu na giełdzie wierzytelności,
-
poinformowanie o konsekwencjach prawnych,
-
skłonienie do negocjacji w obecności mediatora
Przede wszystkim windykacja polubowna jest znacznie tańsza niż rozpoczęcie postępowania sądowego. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu i stresu. Ale jej największą korzyścią jest możliwość poznania głównej przyczyny odpowiadającej za powstanie długu. Zawsze warto mieć na uwadze, że z reguły zaległe zapłaty są wynikiem niewypłacalności, do której doprowadzić można umyślnie lub nie. Sąd zaleca, aby działa opierające się na windykacji polubownej prowadzone były maksymalnie przez dwa miesiące.
Windykacja sądowe – Twój as w rękawie, kiedy dłużnik nie reaguje na powiadomienia
Kiedy ugodowe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów postępowanie sądowe jest nieuniknione. Pozew powinieneś złożyć jak najszybciej. Zapamiętaj jedną kluczową zasadę. W kwestii odzyskiwania długów czas nigdy nie działa na Twoją korzyść! Poza pozwem musisz przygotować wszystkie materiały dowodowe potwierdzające istnienie długu. Mogą to być faktury, rachunki itd. Sąd na rozprawie zapewne będzie interesował się czy podjąłeś jakiekolwiek próby nawiązania kontaktu z dłużnikiem. W tym celu miej przygotowane wszystkie wysyłane przypomnienia o zaległych płatnościach. Na podstawie zebranych dowodów oraz ocenie ogólnej sytuacji sąd wyda prawomocny nakaz zapłaty lub skieruje sprawę do komornika. Przed skierowaniem sprawy do sądu musisz przede wszystkim sprawdzić czy dług nie uległ przedawnieniu! Nasza AIF Kancelaria posiada wieloletnią praktykę w prowadzeniu spraw windykacyjnych. Windykacja nie należy do najłatwiejszych spraw. Konieczna jest tutaj dokładna znajomość nie tylko przepisów ale także wszystkich skutecznych technik odzyskiwania pieniędzy. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie to skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji! Z nami dług odzyskasz nawet do 30 dni!