Skip to content

Przedawnienie roszczeń z umów różnego typu. Dowiedz się więcej o terminach określonych przez prawo

Gdy zostanie naruszona strefa własności właściciela do rzeczy będącej w jego posiadaniu, przysługuje mu roszczenie windykacyjne. Może on z nim wystąpić, powołując się na prawo własności, które jest chronione przez system roszczeń. Zależnie od tego, z jakiej umowy wynika dane roszczenie, obowiązuje inny termin przedawnienia. Sprawdź, po jakim czasie przymusowe wyegzekwowanie należności przed sądem przestaje być możliwe. Zapoznaj się z tabelą terminów przedawnień pod tekstem

Roszczenia wynikające z najczęściej zawieranych umów: sprzedaży i o dzieło

Zanim omówimy poszczególne roszczenia określone przez konkretne umowy musimy wspomnieć o tych, objętych fakturą. Dotyczą one przedsiębiorców i przedawniają się po 2 latach. Dokument, jakim jest faktura stanowi ważne potwierdzenie, że doszło do sprzedaży towaru albo wykonania konkretnej usługi, ujętej w umowie. Z windykacją długów między przedsiębiorcami nie warto zwlekać, szczególnie w przypadku spółek, które ogłosiły upadłość.

W Polsce najpowszechniejszą formą umowy, zawieraną na co dzień w różnych okolicznościach, jest umowa sprzedaży. Zobowiązuje ona sprzedawcę do przeniesienia prawa własności danej rzeczy na kupującego oraz do wydania mu jej w zamian za zapłatę w wysokości, określonej w umowie. Jeżeli osoba kupująca rzecz nie ureguluje płatności w należnym terminie, sprzedający może rozpocząć działania windykacyjne. Na dochodzenie należności ma on 2 lata liczone od dnia, w którym minął termin płatności. Gdy te upłyną, roszczenia ulegną przedawnieniu.

Tak samo sytuacja wygląda, kiedy zobowiązanie wynika z umowy o dzieło. Jest to równie często zawierana umowa cywilnoprawna, na podstawie której zleca się wykonanie dzieła, narzucając wykonawcy szczegółowe wytyczne oraz czas, w jakim zobligowany jest on je dostarczyć. Roszczenia z umowy o dzieło mogą dotyczyć np. wykonania projektu, stworzenia strony internetowej czy uszycia garnituru – nie ma to wpływu na termin przedawnienia. Wynosi on 2 lata.

Umowy z trzyletnim terminem przedawnienia. Wyróżniamy ich aż trzy

Zadłużenie może wynikać nie tylko z powszechnie zawieranych umów, ale także z tych mniej znanych, w oparciu o które wykonuje się określone czynności. Wobec czterech z nich wyznaczono trzyletni termin przedawnienia. Oznacza to, że po upływie 3 lat dochodzenie należności przestaje obligować dłużnika do spłaty długu. Umowy, o jakich mowa to:

  • umowa o pracę,
  • umowa agencyjna,
  • umowa o roboty budowlane (gdy nie ma wątpliwości, że zlecona praca nie wynika z umowy o dzieło),

Dodatkowo, po 3 latach przedawnią się też zadłużenia z tytułu czynszu oraz roszczenia, do których podstawą jest ugoda dotycząca działalności gospodarczej zawarta między przedsiębiorcami. Taka ugoda anuluje termin przedawnienia z umowy sprzedaży, jeśli została podpisana po jej zawarciu.

Najdłuższy obowiązujący termin przedawnienia roszczenia wynosi 6 lat i dotyczy roszczeń, które zostały stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu albo innej instytucji, zajmującej się rozpoznawaniem spraw o jakich mowa.

AIF Kancelaria dopilnuje, żeby Twoje roszczenia nie uległy przedawnieniu. Od wielu lat zajmujemy się profesjonalną windykacją należności na rzecz Klientów, którzy zmagają się z nieuczciwymi dłużnikami. Jeżeli obawiasz się, że nie odzyskasz zadłużenia na własną rękę, skontaktuj się z nami i uzyskaj kompleksową pomoc w zakresie windykacji.

Podsumowując, pomocna będzie tabelka skrótowo podsumowująca terminy przedawnień

Tabela przedawnień:

USŁUGA PRZEDAWNIENIE
UMOWA UBEZPIECZENIA 3 LATA
SPRZEDAŻ 2 LATA
TRANSPORT KRAJOWY 12 MIESIĘCY
TRANSPORT MIEDZYNARODOWY 15 MIESIĘCY
UMOWA O DZIEŁO 2 LATA
UMOWA ZLECENIE 2 LATA
ROBOTY BUDOWLANE 3 LATA
UMOWA NAJMU 3 LATA
POŻYCZKA 3 LATA
POŻYCZKA MIEDZY OS. FIZ 6 LAT
WYROK SĄDU 6 LAT
OBRÓT GOSPODARCZY 3 LATA
KAUCJA GWARANCYJNA 3 LATA
ODSZKODOWANIE 20 LAT OD DNIA WYPADKU / PRZESTEPSTWO