Większość z nas myśli, że firmy pożyczkowe oferują swoje usługi jedynie osobom prywatnym. Nie jest to prawdą, ponieważ pieniądze pożyczają u nich szpitale, samorządy, osoby prowadzące działalności gospodarcze oraz spółki. Obecne zadłużonych jest łącznie prawie 5800 przedsiębiorców i spółek, a mają oni do oddania instytucjom pozabankowym ponad 44 milionów złotych.
Firmy pożyczkowe pożyczają niemal każdej branży
Na 130 tysięcy zadłużonych firm, które są wpisane na czarne listy nierzetelnych kontrahentów oraz pośród znacznej liczby podmiotów pożyczających poza instytucjami bankowymi, 46 to spółki prawa handlowego, a 5710 to mikroprzedsiębiorcy. Ich łączne zadłużenie w firmach pożyczkowych przekraczające 44 miliony to około 1,5 % długu wszystkich dłużników. Wydaje się, że to niewiele. Ale niepokojący jest fakt, że osoby prowadzące działalność gospodarczą i spółki finansują swoją działalność pożyczając pieniądze od podmiotów, jakimi są firmy pożyczkowe. Koszty ich usług są bowiem dużo wyższe niż kredyty, które można uzyskać w bankach. Najczęściej w ten sposób pieniądze pożyczają biznesmeni zajmujący się handlem detalicznym, handlem hurtowym, przetwórstwem przemysłowym, nieruchomościami, budownictwem, transportem, projektowaniem i architekturą, edukacją, producenci żywności i lokale gastronomiczne.
Dłużnicy instytucji pozabankowych
Niechlubnym rekordzistą jest pochodzący z Mazowsza dłużnik zajmujący się architekturą. Jego zadłużenie wobec firmy pożyczkowej to niemal 990 tysięcy złotych. Na drugim miejscu jest zajmujący się sprzedażą paliw przedsiębiorca, który ma do oddania ponad 270 tysięcy złotych. Trzecie miejsce należy do serwisującej auta firmy z zachodniopomorskiego, która zadłużyła się na 260 tysięcy złotych. Około 200 tysięcy złotych musi oddać firma transportowa ze Śląska.
AIF Kancelaria sp. z o.o.