Na podstawie raportu partnera AIF Kancelarii, Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor, można zauważyć, że wartość wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej jest niższa niż na koniec roku 2012. Jest to jednak i tak wynik lepszy niż dokładnie rok temu, kiedy nie było jeszcze mowy o spowolnieniu gospodarczym. To oznacza, że mimo iż potwierdziły się pesymistyczne prognozy o trudnej sytuacji na rynku, to wygląda na to, że najgorszy okres kryzysu gospodarczego już minął.
Mimo to, aktualnie wskaźnik bezpieczeństwa dla przedsiębiorców zanotował najniższy rezultat w historii raportów BIG. Bardzo nisko w dalszym ciągu ocenia się także sytuację bezpieczeństwa prowadzenia działalności w sektorze budowlanym. Zdecydowanie lepiej jest natomiast w branży turystycznej, która ocenia swoje bezpieczeństwo z miesiąca na miesiąc coraz lepiej.
Niskie wyniki wskaźników raportu BIG nie powinny jednak martwić. Rok temu, gdy przedsiębiorcy byli optymistycznie nastawieni i wiązali duże nadzieje związane z organizacją EURO 2012, wskaźnik był tylko nieco wyższy, a mimo to w rezultacie okazało się, że ten czas przyniósł wiele strat. Według Mariusza Hildebranda, Prezesa Zarządu BIG Infomonitor S.A., aktualne niskie wyniki i tak ukazują systematyczną poprawę oceny bezpieczeństwa gospodarczego i zdolności przedsiębiorców do terminowych płatności. Mogą być również rezultatem wzmożonej ostrożności firm, które po czasie spowolnienia ekonomicznego, obawiają się wysnuwać zbyt optymistyczne wnioski.
Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest wzrost o 5 % w stosunku do wakacji 2012 liczby firm, które dobrze oceniają możliwości terminowych płatności swoich kontrahentów. Od około 9 miesięcy zwiększa się ilość przedsiębiorców, która otrzymuje na czas ponad 90 % należności. W ostatnim czasie zmniejszyła się również grupa, która oceniała, że przeterminowane zobowiązania, z którymi zalegają ich kontrahenci przekracza 100 tysięcy złotych. Mimo że 35 % przedsiębiorców nadal oczekuje na należności przekraczające tę kwotę, to i tak jest ich mniej niż 3 miesiące temu.
Te polepszające się wyniki są rezultatem wzmożonej ostrożności przedsiębiorców i korzystania z różnych źródeł wymiany informacji gospodarczej. Dzięki efektywniejszemu i częstszemu sprawdzaniu wiarygodności finansowej swoich kontrahentów przedsiębiorcy minimalizują ryzyko nawiązania współpracy z nierzetelnymi partnerami, którzy mają trudności finansowe.
Podsumowując, widać pierwsze oznaki poprawy sytuacji gospodarczej, jednak firmy nadal są bardzo ostrożne jeśli chodzi o nowe inwestycje i rozwój. Poprzednie lata pokazały, że sytuacja ekonomiczna, która wydawała się stabilizować, a nawet poprawiać, może szybko zmienić się na niekorzyść. Dlatego wskazane jest ciągłe korzystanie z rejestrów dłużników i wymiana informacji na temat wiarygodności kontrahentów. Giełda Wierzytelności zamieszczona na stronie www.aif.com.pl to właśnie takie narzędzie, dzięki któremu możemy poznać kondycję finansową potencjalnego partnera i ostrzec innych przed niesolidnymi płatnikami.
Paulina Milka