Wydaje się oczywistym potrzeba istnienia rejestru ( rejestrów ) dłużników. Spisy takie spełniają przede wszystkim funkcję informacyjną.
Osoba zamierzająca podjąć współpracę z kontrahentem może ocenić ewentualne ryzyko transakcji oceniając jego rzetelność na podstawie takiego wykazu. Z punktu widzenia dłużnika, wpis do rejestru jest szczególnym rodzajem sankcji, który może wpłynąć na uznanie go za niewiarygodnego w oczach swoich partnerów a tym samym zmusić go do spłacenia swojego długu w trosce o własną opinię.
Istniejący system indeksowania dłużników z pewnością posiada pewne wady. Niedogodnością rejestru dłużników niewypłacalnych KRS jest jego formalizm typowy dla postępowania cywilnego oraz brak szybkiego dostępu przez internet. W przypadku biur informacji gospodarczej istotną jest okoliczność, że każdy z trzech rejestrów prowadzony jest oddzielnie, a w konsekwencji dane w nich umieszczone stanowią tylko pewien wycinek obrotu gospodarczego, wobec tego często nie oddają one rzeczywistego obrazu co do liczby „niesolidnych” uczestników rynku. Wskazać jednak warto, że na rynku istnieje biuro informacji gospodarczej (Info Monitor), które współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK) i umożliwia dostęp do posiadanych przez BIK danych odnośnie udzielanych kredytów.
Rafał Ptak