W Rzeczpospolitej ukazał się artykuł „Sprawniejsze upadłości„.
Pełnomocnik procesowy AIF Kancelaria mec. Rafał Ptak wypowiedział się dla Dziennika Rzeczpospolita w sprawie zmian w prawie upadłościowym oraz przedstawił doświadczenia Kancelarii w zakresie odzyskiwania wierzytelności w procesie postępowania upadłościowego.
„Zdarzają się przypadki – pisze mec. Rafał Ptak – gdy wierzyciele zostają zaspokojeni w 100 proc. Jeden z nich dotyczy dużego wrocławskiego przedsiębiorstwa budowlanego, wobec którego sąd ogłosił upadłość w 2004 r. Przedsiębiorstwo miało wielomilionowe długi, ale było też właścicielem kilku nieruchomości. Wkrótce po ogłoszeniu jego upadłości rozpoczął się boom gospodarczy, ceny nieruchomości wzrosły niemal 3-krotnie i po takich cenach zostały zbyte przez syndyka. Stan ten spowodował, że w 2008 r. wierzyciele odzyskali wszystkie swoje należności.”
Krótkie streszczenie artykułu:
Choć Bank Światowy pod względem skuteczności postępowań upadłościowych w raporcie za 2013 r. ocenił nas lepiej postępowanie trwa ciągle około trzech lat, a jego koszty to 15 proc. masy upadłościowej. Poprawił się wskaźnik odzyskiwanych w tym postępowaniu kwot przez wierzycieli. Obecnie to ok. 54,5 centa na 1 dolara wierzytelności ogółem, we wcześniejszych latach – nieco ponad 30 centów. Nie jest jednak tak dobrze jakby się wydawało, gdyż Wierzyciele prywatni odzyskują przy bankructwie kontrahentów średnio około 15–20 proc. należności. Wierzyciele prywatni umieszczani są zasadniczo w IV kategorii zaspokojenia, m.in. po kosztach postępowania, podatkach i pracownikach.
Ministerstwo Sprawiedliwości rzeczywiście prowadzi prace nad usprawnieniem procedur upadłościowych, a także przede wszystkim procedur, które mogą zastąpić lub poprzedzić ostateczne bankructwo. O planach mówi Maciej Geromin, Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Prawa Cywilnego:
MS przy zmianie przepisów upadłościowych będzie chciało wprowadzić Centralny Rejestr Upadłości. Przez Internet będzie można się dowiedzieć nie tylko o stanie sprawy, ale docelowo też przesyłać elektroniczne wnioski zarówno do sądu, jak i syndyka. Usprawni to postępowanie i komunikację uczestników oraz ograniczy ilość papierowych dokumentów. Projektowane są też nowe przepisy z zakresu restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Pełna treść Artykułu „Sprawniejsze upadłości” dostępna na stronach Rzeczpospolitej