Skip to content

Upadłość konsumencka a praca za granicą. O czym należy pamiętać?

Upadłość konsumencka a praca za granicą. O czym należy pamiętać?


Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przy podjęciu pracy za granicą jest dość skomplikowaną kwestią – uzależnioną od wielu różnych czynników. Osoby, które wyjechały za granicę czasowo, jednak których miejsce stałego pobytu znajduje się w Polsce, mają możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką do sądu upadłościowego na terenie ojczyzny. Jednak w tego typu sytuacjach konieczne jest odpowiednie uzupełnienie dokumentacji i wykazanie we wniosku, że wyjazd za granicę do pracy ma charakter czasowy, zaś przyszłość zawodowa lub rodzinna wciąż związana jest z Polską. Kwestia upadłości konsumenckiej w połączeniu z pracą za granicą po dziś dzień budzi wiele emocji i jest przedmiotem obaw niektórych osób. Postanowiliśmy więc wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z upadłością konsumencką a pracą za granicą. Sprawdź już teraz, co warto wiedzieć na ten temat!

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz praca za granicą – fakty, które warto znać



Wiele osób wyjeżdżających za granicę bardzo często robi to w momencie, gdy ich sytuacja finansowa od dłuższego czasu nie jest najlepsza – a także kiedy ulega nagłemu pogorszeniu. Niezałatwione sprawy z wierzycielami u niektórych wywołują prawdziwy lęk przed powrotem do ojczyzny, a cały ciężar związany z korespondencją windykacyjną i komorniczą najczęściej spada na najbliższą rodzinę dłużników. Ustawa dotycząca prawa upadłościowego jest zaś jasna: wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika. W większości przypadków zakłada się, że tego rodzaju ośrodkiem dla kogoś, kto nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, jest aktualne miejsce jego pobytu; jak możemy zauważyć, adres zameldowania nie ma tu znaczenia. Dlatego, jeżeli dłużnik pracujący za granicą rozważa złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Polsce, musi on dokładnie przeanalizować, czy jest w stanie udowodnić, iż główny ośrodek jego interesów życiowych znajduje się właśnie tutaj – a nie za granicą, gdzie aktualnie pracuje i przebywa. Co jednak w przypadku, kiedy dłużnik nie ma możliwości udowodnienia wcześniej wspomnianego stanu rzeczy? Wtedy kluczowym aspektem staje się to, czy jego majątek znajduje się w Polsce. Istnieje bowiem możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w polskim sądzie, jeżeli tylko dobytej danej osoby znajduje się na terenie kraju. I wcale nie chodzi tu wyłącznie o mieszkanie lub dom! Taki majątek może stanowić między innymi samochód, dzieła sztuki czy sprzęt budowlany.

Planujesz ogłosić upadłość konsumencką? Skorzystaj z pomocy Kancelarii AIF


W ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, przy jednoczesnej pracy za granicą, nierzadko wymaga dobrej orientacji w kwestiach prawnych – stąd tak wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalistów. AIF Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w kwestii współpracy z dłużnikami pracującymi za granicą, a którzy decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Polsce. Udowadniamy, że takowe działania nie wykluczają możliwości kontynuowania pracy poza ojczyzną. Wręcz przeciwnie; w przypadku gdy jest to praca stała, zapewniająca określony dochodów, wyjazd jest jak najbardziej pożądany! W takim przypadku dłużnik musi jednak liczyć się z obowiązkiem comiesięcznego przekazywania do masy upadłości części swoich dochodów. Zawsze przypominamy, iż ukrywanie dochodów zagranicznych, jednocześnie posiadając długi w Polsce, jest oszustwem polegającym na niepowiadomieniu syndyka i w efekcie może skutkować dotkliwymi sankcjami, takimi jak na przykład umorzenie postępowania upadłościowego.