Skip to content

Usługi telekomunikacyjne kolejną zagrożoną branżą. Prawie miliard długu

Usługi telekomunikacyjne kolejną zagrożoną branżą.


Z usług dostarczanych przez firmy telekomunikacyjne korzysta praktycznie każdy dorosły Polak. W dzisiejszych czasach telefon oraz dostęp do Internetu stanowią narzędzia, bez jakich ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Komunikacja, rozrywka, biznes – to tylko niektóre obszary, gdzie wykorzystujemy tego typu rozwiązania. Powszechność usług telekomunikacyjnych – niestety – może okazać się ich gwoździem do trumny. Blisko ćwierć miliona osób zalega z płatnością faktur, co wygenerowało już prawie miliardowy dług. Dane te pochodzą z trwającego 2024 roku, a przed nami jeszcze przecież kilka miesięcy, w trakcie których z pewnością liczba dłużników wzrośnie.

Dane demograficzne i szczegółowe statystyki. Przyglądamy się dłużnikom


Reprezentanci firm telekomunikacyjnych z całą pewnością mogą narzekać na konsumentów. Tylko w trwającym roku wygenerowali oni zaległości w opłatach na kwotę ponad 570 milionów złotych, a to odpowiada prawie 60% całości zobowiązania. Statystyki są dalekie od optymistycznych. Dług oscyluje bowiem w okolicach miliarda złotych, co sprawia, że branża telekomunikacyjna trafiła na czarną listę najbardziej zadłużonych sektorów gospodarczych w kraju. Kto najczęściej ma problemy z regularnym opłacaniem rachunków za Internet i telefon? Jak pokazują statystyki są to mężczyźni. Zwłaszcza w przedziałach wiekowych 36-45 oraz 26-35 lat. To w tego typu grupach istnieje duże ryzyko natrafienia na nieuczciwego konsumenta. Nikogo więc nie może dziwić, że operatorzy coraz częściej prześwietlają swoich potencjalnych Klientów pod kątem innych ewentualnych długów. Niemal proporcjonalnie do sumy zobowiązań rośnie ilość generowanych raportów przez wiodących dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce.

Co ciekawe, blisko 20% dłużników w usługach telekomunikacyjnych to przedsiębiorcy. Wyraźnie przeterminowane zobowiązania firm wobec dostawców wynoszą już około 370 milionów złotych. Większość tej kwoty została wygenerowana przez jednoosobowe działalności gospodarcze a dług przeważnie pochodzi z miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Przodownikiem w niechlubnych zestawieniach jest województwo mazowieckie, uprzedzające województwo śląskie, a podium w tej kategorii zamyka województwo dolnośląskie. Rachunki usług telekomunikacyjnych najczęściej są unikane przez reprezentantów branży handlowej, budownictwa oraz transportu. Sami też jesteśmy skłonni pomóc reprezentantom telekomunikacji w Polsce. Efektywna windykacja faktur stanowi naszą specjalność. I jesteśmy w tym maksymalnie skuteczni. Ponad 75% zgłaszanych do nas spraw rozwiązujemy w zaledwie 30 dni od momentu zgłoszenia problemu.

Dlaczego Klienci nie płacą za usługi telekomunikacyjne?

Ponieważ zapominają. Ponieważ nie mają na to pieniędzy. Odpowiedzi na tego typu pytanie będzie naprawdę sporo, jednakże dwa wcześniej wymienione tu czynniki, to najpopularniejsze opcje, jakie mogą usłyszeć windykatorzy w trakcie ściągania zobowiązania finansowego od takich osób. Panuje powszechne mniemanie, że jedna lub dwie zaległe faktury nie powinny robić różnicy dla gigantów światowego rynku. Faktycznie. Dostawcy usług telekomunikacyjnych w Polsce przeważnie należą do takiego grona, natomiast to właśnie drobne zaległości składają się na prawie miliardowy dług w rzeczywistości. Oliwy do ognia dolewają problemy osób fizycznych czy nawet przedsiębiorców z zachowaniem płynności finansowej. Nie bez znaczenia w tym przypadku będzie niezwykle trudna sytuacja gospodarcza, szalejąca inflacja oraz drożejące koszty życia w każdym sektorze.