Przedsiębiorcy bardzo często zadają sobie pytanie, jakie działania podjąć, gdy kontrahent pomimo upływu terminu płatności nie reguluje swojego zobowiązania. Pierwszym krokiem w dochodzeniu należności powinno być wystosowanie oficjalnego wezwania do zapłaty. Na jakich dokumentach należy jednak oprzeć żądanie spłaty długu? O tym powiemy w dalszej części artykułu.
Czym jest wezwanie do zapłaty?
Już na wstępie warto wyjaśnić, że wezwanie do zapłaty to oficjalne pismo, które kierujemy do dłużnika z żądaniem zapłaty należności w ściśle określonym terminie. To bardzo ważny dokument, który umożliwia polubowne rozwiązanie problemów z nieuregulowaną płatnością. W wezwaniu należy zawrzeć następujące elementy:
- tytuł – „Wezwanie do zapłaty”
- dane dłużnika
- dane wierzyciela
- dokument, z którego wynika dług
- określenie wysokości długu właściwego
- określenie odsetek za nieuregulowanie zobowiązania w terminie
- termin spłaty zobowiązania
- rachunek bankowy, na który należy uiścić wpłatę
- podpis wierzyciela
Jak doręczyć wezwanie do zapłaty?
Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, jak doręczyć wezwanie do zapłaty dłużnikowi. Dokument ten możemy dostarczyć dłużnikami osobiście, należy jednak zadbać o uzyskanie od niego podpisu potwierdzającego odbiór na kopii dokumentu. Innym sposobem na doręczenie jest wysłanie wezwania listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Należy podkreślić, że dokument ten jest niezmiernie istotny, gdyż wyraża polubowną próbę rozwiązania długu. To bardzo istotne nie wystosowując tego pisma wierzyciel może narazić się na obciążenie kosztami postępowania na etapie sądowym. Dzieje się tak, gdy dłużnik uzna w jego trakcie zaległości i je spłaci. Domniema się, bowiem że gdyby kontrahent otrzymał wezwanie spłaciłby swoje zobowiązanie. Niestety egzekucja sądowa rozpoczęta bez próby polubownej może przedsiębiorcę sporo kosztować.
Dokumenty, na których możemy oprzeć wezwanie
Dokumentacja jest niezmiernie istotna przy dochodzeniu długu od nierzetelnego kontrahenta. Rzetelne dokumenty potwierdzające powstanie zobowiązania w konkretnej kwocie i z ustalonym terminem spłaty są podstawą do egzekwowania długu. Wezwanie do zapłaty może być oparte na następujących dokumentach:
- faktura
- rachunek
- umowa
- nota odsetkowa
- kaucja gwarancyjna
- weksel
- oświadczenie
- ugoda
Przedsiębiorcy posiadający powyższe dokumenty mogą wystosować oficjalne wezwanie do zapłaty do nierzetelnego kontrahenta, a w przypadku braku spłaty wkroczyć na ścieżkę windykacji z doświadczoną kancelarią u boku.