Pismo procesowe, jakim jest wezwanie do zapłaty, stanowi podstawę windykacji. Jego sporządzenie to jeden z pierwszych kroków, koniecznych do podjęcia przez wierzyciela. Czym jest i jaką funkcję pełni wspomniane pismo upominawcze oraz jak je przygotować, żeby maksymalnie przyspieszyć procedurę windykacyjną? Tu znajdziesz odpowiedzi i niezbędne informacje, związane z odzyskiwaniem należności za nieopłacone faktury.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty może skłonić dłużnika do zmiany podejścia. Co trzeba wiedzieć?
Niepłacenie w terminie za usługi lub produkty to zmora przedsiębiorców, którzy wywiązują się ze swojej części umowy. Gdy kontrahent nie zapłaci należności, trzeba go do tego skutecznie zmotywować. Telefony, SMS-y i e-maile mogą w tym przypadku nie wystarczyć. Coraz więcej nierzetelnych płatników konsekwentnie unika kontaktów licząc na to, że wierzyciel zrezygnuje i odpuści. Nie tędy droga! Nie można ulegać opornym dłużnikom. Nawet, jeśli sprawa wydaje się z góry przegrana, warto spróbować zawalczyć o swoje. W tym celu należy wykorzystać specyficzny rodzaj dokumentu pisemnego, czyli wezwanie do zapłaty.
Poprawnie sporządzone przedsądowe wezwanie do zapłaty musi zawierać szereg informacji formalnych, takich jak dane dłużnika i wierzyciela, numer rachunku bankowego i podpis. Ponadto w dokumencie wskazuje się:
-
wartość zobowiązania właściwego wraz z ostatecznym, nieprzekraczalnym terminem spłaty,
-
stosunek prawny i dokument potwierdzający powstanie długu,
-
wysokość odsetek naliczanych za opóźnienie w spłacie,
-
informację o dalszych krokach, np. skierowaniu sprawy na ścieżkę sądową.
Zrób co się da, by zwiększyć skuteczność wezwania do zapłaty. Prawnicy z naszej Kancelarii mogą Ci pomóc
Przedsądowe wezwanie do zapłaty należy traktować jako narzędzie, służące mobilizowaniu dłużników do niezwłocznej spłaty zaciągniętych zobowiązań. Jest to oficjalne pismo, które wysyła się do osoby zalegającej z zapłatą, by poinformować ją o istnieniu długu. Wysłanie takiego dokumentu w wielu przypadkach pomaga zakończyć windykację, zanim ta w pełni się rozpocznie. Istnieje kilka sposobów, korzystnie wpływających na skuteczność pisma. To np. opatrzenie dokumentu pieczątką kancelarii prawnej oraz podpisem prawnika. Dokument zaleca się wysłać listem poleconym, koniecznie z potwierdzeniem nadania i odbioru. Należy również sporządzić oraz zachować kopię pisma. W AIF Kancelarii świadczymy pomoc wierzycielom, którzy szukają wsparcia w zakresie windykacji polubownej lub sądowej. Możemy wystosować profesjonalne wezwanie do zapłaty oraz zająć się jego doręczeniem do Twojego dłużnika. Rozpocznij dochodzenie należności jak najszybciej, a znacznie zwiększysz swoje szanse na pomyślne zakończenie sprawy!