Nierzetelnych kontrahentów nie brakuje w żadnej branży. Odwlekanie terminu spłaty zobowiązań, ukrywanie majątku, a nawet ogłoszenie upadłości to częste praktyki stosowane przez wielu dłużników. To jednak nie jedyne problemy z jakimi borykają się wierzyciele. Uzyskując nakaz zapłaty pokładają ogromne nadzieje w egzekucji komorniczej. Niestety dochodzenie należności nawet z udziałem komornika nie musi być od razu skazane na sukces. Zbiegu egzekucji komorniczych to zmora dla wielu wierzycieli. O czym mowa? Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Zbieg egzekucji – czym właściwie jest?
Zbieg egzekucji ma miejscu, gdy kilka toczących się postępowań obejmuje te same rzeczy lub prawa. To znak, że względem dłużnika toczy się równocześnie egzekucja sądowa i administracyjna lub po prostu kilka egzekucji sądowych na raz. Kiedy dochodzi do zbiegu działań organu sądowego – komornika i organu egzekucji administracyjnej w stosunku do tej samej rzeczy lub tego samego prawa majątkowego podmiot zobowiązany do realizowania danego zajęcia ma obowiązek poinformowania o tym fakcie. Następnie akta egzekucji kierowane są do sądu rejonowego, który ma za zadanie wskazać organ właściwy do prowadzenia całościowego postępowania. Postanowienie w tej sprawie wydawane jest w terminie 14 dni. Podmiot wybierany jest z uwzględnieniem zaawansowania toczących się egzekucji, wysokości wierzytelności i kolejności zaspokajania poszczególnych wierzycieli. W przyszłości, gdy dojdzie do kolejnego zbiegu egzekucji z nowym wierzycielem organem uprawnionym do prowadzenia postępowań staje się podmiot wyłoniony przy pierwszym zbiegu.
Kilka egzekucji sądowych i co dalej?
Kiedy dochodzi do zbiegu egzekucji sądowych dalsze egzekwowanie długów powinien prowadzić komornik właściwy według przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy żaden z komorników prowadzących egzekucję nie jest właściwy lub aż kilku posiada takową właściwość. Taki problem rozwiązywany jest poprzez przekazanie wszystkich egzekucji do komornika, który jako pierwszy wszczął postępowanie. Kiedy dochodzi do zbiegu egzekucji wierzyciel zostaje o tym poinformowany, a komornik przekazujący egzekwowanie wierzytelności do innej kancelarii ma obowiązek rozliczenia kosztów egzekucji. Należy podkreślić, że wystąpienie zbiegu postępowań nie jest równoznaczne z niewypłacalnością dłużnika! Nawet kiedy zostanie ujawnionych kilku wierzycieli dłużnik nadal może być w stanie uregulować swoje zobowiązania. Niestety w wielu przypadkach zbyt znaczna liczba roszczących doprowadza dłużnika do stanu, w którym nie posiada już środków na regulowanie swoich zobowiązań. Nie warto zwlekać z rozpoczęciem egzekucji sądowej, im wcześniej podejmiemy działania, tym większe szanse mamy na odzyskanie wierzytelności.