Udało Ci się nawiązać kontakt z dłużnikiem? To pierwszy krok do odzyskania należnych Ci pieniędzy. Pojawia się jednak problem: nierzetelny płatnik chce negocjować warunki spłaty. Ma do tego pełne prawo. Zmiany ustaleń mogą pomóc uniknąć wkraczania na drogę sądową, a co za tym idzie, znacznie przyspieszyć odzyskanie należności. Na co możesz się zgodzić, a które propozycje lepiej będzie odrzucić? Dowiedz się więcej, czytając nasz poradnik.
Negocjacje na linii wierzyciel – dłużnik mają swoje plusy
Prowadzenie rozmów z dłużnikiem wymaga opracowania strategii i planu działania. To pozwoli uniknąć popełnienia błędu, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Dlatego zanim rozpoczniesz negocjacje zastanów się, jakie kroki na korzyść dłużnika jesteś skłonny podjąć, aby na tym nie stracić. Celem rozmów ma być dojście do porozumienia, które będzie korzystne dla obu stron. Wypracowanie kompromisu w wielu sytuacjach wymaga czasu lub w ogóle nie jest możliwe. Przygotuj się na różne scenariusze i niezależnie od przebiegu spotkania, trzymaj się wcześniejszych ustaleń – nigdy nie podejmuj ważnych decyzji w emocjach! Uwaga, negocjacje zawsze prowadź w formie pisemnej. Nawet, gdy mają one formę rozmowy na spotkaniu, zadbaj o sporządzenie dokumentacji i spisz wszystkie ustalenia.
Jakie zmiany w warunkach spłaty może zaproponować Twój dłużnik?
- wydłużenie terminu płatności / odroczenie płatności – to jedna z najczęstszych próśb ze strony osób, zalegających z zapłatą. Rozważ za i przeciw takiego rozwiązania. Na jaki termin jesteś gotów przystać, a jaki usatysfakcjonuje dłużnika? Rekomendujemy dostosowanie spłaty do aktualnych możliwości finansowych drugiej strony pod warunkiem, że przesunięcie terminu spełnienia świadczenia nie wpłynie negatywnie na kondycję Twojej firmy.
- rozłożenie płatności na raty – dłużnicy często wnioskują o możliwość spłaty długu w ratach. Uzyskanie porozumienia w tym zakresie jest jak najbardziej możliwe, jednak musi być korzystne dla obu stron. Po pierwsze, ustalone raty muszą być realne do wykonania. Po drugie, zmiana powinna zostać zaakceptowana przez wierzyciela. Chcąc dokonać zmian w harmonogramie spłaty zadłużenia, najpierw zabezpiecz więc swoje interesy.
- odstąpienie od naliczania odsetek – dzięki temu dłużnik nie zostanie obciążony dodatkową kwotą za zwłokę w płatnościach. Utrzyma zadłużenie na jednym poziomie, co pozwoli mu uregulować zaległości w krótszym czasie. Jeśli to rozwiązanie nie jest Ci na rękę, zaproponuj obniżenie naliczanych odsetek albo ich wstrzymanie po spłacie określonej części zobowiązania.
Proces windykacji wierzytelności to złożona procedura, którą warto rozpocząć od metod polubownych. Przykładem takiego rozwiązania problemu są negocjacje z dłużnikiem. Jeżeli zostaną przeprowadzone w odpowiedni sposób, przyczynią się do zaspokojenia roszczenia. Czekają Cię trudne negocjacje? Skorzystaj ze wsparcia prawników z AIF Kancelarii. Zapraszamy do kontaktu!