Twój Klient od dłuższego czasu zwleka z zapłatą? Mijają kolejne dni, a nic nie zapowiada, że zobowiązanie zostanie uregulowane? To znak, że Klient stał się dłużnikiem, wobec którego konieczne jest podjęcie odpowiednich działań windykacyjnych. Pojawia się zatem pytanie – czy skierowanie sprawy do sądu to Twoje jedynie wyjście? Nie! W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci sposób na polubowne uporanie się z zadłużonym Klientem, a tym samym na szybkie odzyskanie zaległej płatności. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Windykacja przedsądowa krok po kroku, czyli zobacz, jakie działania podjąć wobec dłużnika
Doskonale wiemy, że dla większości wierzycieli wszczęcie postępowania sądowego jest ostatecznością. Nie ma się czemu dziwić, w końcu postępowania windykacyjne nie należą do najszybszych. Dodatkowo warto mieć świadomość, że przed rozpoczęcie sprawy sąd sprawdza, czy wierzyciel próbował dogadać się z dłużnikiem i zawrzeć kompromis. Przejdźmy zatem do wyjaśnienia, czym jest windykacja przedsądowa i jak wygląda. Jako windykację przedsądową uznaje się wszystkie działania, jakie podejmuje wierzyciel w celu odzyskania zaległej należności. Wymienić możemy tutaj kontakt telefoniczny oraz wysyłanie zawiadomień przypominających o uregulowaniu zapłaty. Kontaktując się z dłużnikiem, musisz nie tylko przypomnieć o zaległej zapłacie, ale także ustalić z nim nowy termin płatności. Kiedy po jego upływie płatność w dalszym ciągu nie zostanie uregulowana czas wysłać zawiadomienie listowne. Należy w nim zawrzeć nie tylko informacje o terminie płatności, ale także o możliwości naliczenia odsetek za kolejne dni zwłoki. W wielu przypadkach wysyłane przypomnienia są bagatelizowane przez dłużników. W takiej sytuacji wysyłane jest przesądowe wezwanie do zapłaty. Powinny się w nim znaleźć informacje dotyczące m.in. ostatecznego terminu zapłaty, konsekwencji prawnych, a także niezbędne jest wskazanie kosztów postępowania sądowego.
Negocjacje u boku profesjonalistów to Twój sposób na szybkie odzyskanie długu! Przekonaj się
Windykacja przedsądowa uwzględnia nie tylko kontakt telefoniczny i wysyłanie zawiadomień. Warto spróbować negocjacji z dłużnikiem. Czy można je prowadzić samodzielnie? Niekoniecznie… bardzo ważne jest odpowiednie podejście mające na celu wypracowanie kompromisu. Co więcej, w czasie negocjacji stosuje się różne techniki, dzięki którym zawarcie ugody jest możliwe. Mediacje w ramach windykacji przedsądowej mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pozwalają na zachowanie dobrych stosunków z Klientem. Zawsze musisz mieć na uwadze, że dług niekonieczne jest celowym działaniem. Dłużnik mógł znaleźć się w ciężkiej sytuacji życiowej i konieczne będzie rozłożenie płatności na raty. Możemy śmiało powiedzieć, że dobrze przeprowadzona windykacja przedsądowa pozwala zaoszczędzić dużo czasu, a tym samym zwiększa szanse na szybkie odzyskanie zaległej należności. Nieco więcej o tym temacie opowiedzą Ci nasi wysoce wykwalifikowanie adwokaci z AIF Kancelarii. Nie działaj pochopnie! Z naszą pomocą opracujesz strategię negocjacyjną, a tym samym przeprowadzisz skuteczną windykację przedsądową. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!