Jakiś czas temu liczyliśmy na poprawę, jeśli chodzi o płynność finansową w naszej gospodarce. Patrząc jednak z perspektywy minionego 2016 roku możemy już stwierdzić, że sytuacja nie polepszyła się i naszą główną bolączką są zatory płatnicze. Połowa z nas narzeka na kłopoty z płatnościami w terminie. Nie patrzymy też optymistycznie w przyszłość, gdyż aż 60 % z polskich przedsiębiorców uważa, że sytuacja nie zmieni się na lepsze.
Tylko w minimalnym stopniu odczuwamy poprawę bezpieczeństwa w prowadzeniu biznesu. Obrazuje to podniesienie się o jeden punkt z 9 na 10 wskaźnika badającego poziom zatorów płatniczych. Prawie 45 % firm już w pierwszym półroczu 2016 roku zanotowało duże problemy finansowe wynikające z braku terminowych płatności od swoich kontrahentów. Podobna sytuacja miała miejsce jesienią 2015 roku.
Co składa się na obecną sytuację gospodarczą?
Obecna średnia wartość płatności po terminie to 30 tysięcy złotych. Na koniec 2015 roku było to ponad 40 tysięcy złotych, natomiast na początku 2016 roku – nieco ponad 29 tysięcy złotych. Sytuacja finansowa w branży usługowej od pewnego czasu pozostaje na ustabilizowanym poziomie, natomiast w handlu i budownictwie można zauważyć pewną poprawę. W najgorszej sytuacji jest produkcja, gdzie odnotowano spore pogorszenie kondycji finansowej. 60 % firm z tego sektora uważa występujące u siebie zatory płatnicze jako bardzo wysokie.
Ponad 80 % z polskich podmiotów gospodarczych uznaje niepłacenie w terminie przez swoich kontrahentów jako poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności. Zatory płatnicze nie pozwalają im na płacenie swoich należności (efekt domina), uniemożliwiają rozwój i uszczuplają rezerwy finansowe. To bardzo niepokojący sygnał, zwłaszcza, że ilość niepłacących na czas klientów wciąż wzrasta – z 9 % na 11 %. Ponad połowa przedsiębiorców uważa, że zatory płatnicze są zjawiskiem bardzo często pojawiającym się w każdej gałęzi gospodarki. Jednocześnie, aż 75 % z tych, którzy borykają się z tym zjawiskiem uznaje, że zdolności finansowe ich kontrahentów są wysokie.
Brak fachowców
Ale nie tylko brak płatności od kontrahentów powoduje, że sami nie mamy jak zapłacić swoich należności. Ma na to wpływ również silna konkurencja wymuszająca obniżkę cen, brak zamówień, sezonowość oraz coraz częściej wskazywany problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych fachowców.
Zatory płatnicze? Skieruj sprawę AIF Kancelarii
Ponad 80 % firm, które nie otrzymują swoich płatności na czas podejmuje działania windykacyjne wobec swoich dłużników. W takich sytuacjach czas ma ogromne znaczenie, dlatego warto jak najszybciej skierować sprawę przeciwko swojemu dłużnikowi profesjonalistom. AIF Kancelaria z powodzeniem odzyskuje należne pieniądze dla swoich Klientów.
AIF Kancelaria