Skip to content

Zbliża się koniec grudnia. To oznacza przedawnienie faktur, wystawionych w 2022 r.!

Zbliża się koniec grudnia. To oznacza przedawnienie faktur, wystawionych w 2022 r.!

Nieuregulowane płatności za faktury to problem, który dotyczy milionów Polaków. Te z nich, które zostały wystawione w 2022 r., ulegną przedawnieniu wraz z końcem roku. Zostało więc niewiele czasu, aby zatrzymać bieg terminu przedawnienia i zyskać szansę na odzyskanie należności. Jeśli Twoi kontrahenci zalegają z zapłatą wynikającą z dokumentów z 2022 r., to ostatni dzwonek, by wyegzekwować dług na drodze sądowej. Sprawdź, co możesz zrobić!

Czym jest przedawnienie długów i co musisz wiedzieć, jako wierzyciel

Każde roszczenie majątkowe po określonym czasie ulega przedawnieniu. W przypadku roszczeń z tytułu niezapłaconych faktur za sprzedaż towarów lub usług, termin przedawnienia wynosi dwa lata, liczone do końca roku kalendarzowego. Przedawnienie to forma zabezpieczenia interesów dłużnika, który po upływie wskazanego czasu, może uchylić się od spłaty zobowiązania. Gdy tak się stanie, wierzyciel straci możliwość dochodzenia należnej mu kwoty przed Sądem.

Dług przedawniony nie zostaje anulowany. Wierzytelność przekształca się w tak zwane zobowiązanie naturalne, niezupełne. Takie roszczenie nie podlega przymusowi państwowemu, a co za tym idzie, nie można walczyć o nie na drodze sądowej ani egzekwować przed komornikiem. Odzyskanie pieniędzy za przedawniony dług jest problematyczne. Wierzyciel wciąż może korzystać z formy wezwań do zapłaty, ale wiele skutecznych czynności zostaje ograniczonych i windykacja faktur staje się bardzo trudna.

Wciąż masz szansę na odzyskanie pieniędzy za faktury z 2022 roku!

Polskie prawo umożliwia przerwanie biegu przedawnienia pod warunkiem, że termin jeszcze nie upłynął. W efekcie termin przedawnienia zacznie być liczony od nowa. Jest to skuteczny sposób na zapobiegnięcie utracie prawa do egzekwowania roszczenia przed Sądem. Żeby przerwać bieg przedawnienia i zyskać więcej czasu na dochodzenie należności od nierzetelnego kontrahenta, konieczne jest podjęcie czynności, związanej z zaspokojeniem roszczenia.

Kodeks cywilny podaje, że przerwanie biegu terminu przedawnienia nastąpi w wyniku każdego podjętego działania przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; [a także] przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. (Art. 123. [Przerwanie biegu terminu przedawnienia], Dz.U.2024.1061 t.j.)

Przykładami takich działań są między innymi:

  • zawezwanie do zawarcia ugody,
  • rozpoczęcie mediacji z dłużnikiem,
  • podpisanie ugody,
  • złożenie pozwu do Sądu,
  • złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Zachowaj prawo do walki o należność – jeszcze dziś przerwij bieg terminu przedawnienia i nie stresuj się końcówką roku. Specjaliści od windykacji z AIF Kancelarii są gotowi Ci pomóc! Skontaktuj się z nami i wspólnie znajdźmy najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji.