Czas leci nieubłaganie, a przelew od dłużnika dalej nie przychodzi. Pojawia się dylemat – rozpocząć działania windykacyjne, czy poczekać? Może jeden dzień zwłoki to za mało, aby przypominać o płatności? W żadnym wypadku! Im szybciej rozpoczniesz działania windykacyjne, tym lepiej zadbasz o płynność finansową swojej firmy! Chcesz dowiedzieć się, kiedy najlepiej i od jakiej kwoty rozpocząć działania windykacyjne? Czytaj dalej i zapoznaj się z naszym krótkim wpisem prawnym!
Nie zwlekaj! Zwiększ szansę na odzyskanie długu i windykację rozpocznij jak najszybciej
Jeśli dłużnik nie płaci, to nie ma na co czekać, trzeba działać! Zlekceważony jeden dzień zwłoki może zamienić się w jeden miesiąc, rok, a nawet kilka lat. Przy kilku dłużnikach takie sytuacje mogą stanowić poważne zagrożenie dla Twojej firmy. Musimy również zwrócić Twoją uwagę na jeden fakt. Jeśli dłużnik zauważy, że nie przypominasz się o zaległej płatności, jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że ureguluje ją sam z siebie. Kiedy zatem rozpocząć działania windykacyjne? Zgodnie z przepisami prawnymi nie musisz czekać, przypomnienie możesz wysłać zaledwie w dzień po upływie terminu. Co więcej, eksperci zalecają tak szybką reakcję! Zapamiętaj jedną kluczową zasadę – każdy dzień zwłoki oddala Cię do od odzyskania zaległych świadczeń pieniężnych! Oczywiście nie wszczynaj postępowania sądowego jeden dzień po terminie! Najpierw zacznij od kontaktu telefonicznego oraz wysyłania powiadomień. Jeśli pomimo tego dłużnik nie wykazuje chęci do spłaty zadłużenia, kolejnym krokiem jest wysłanie wezwania informującego, że jeśli do konkretnego terminu należność nie zostanie uregulowana konieczne będzie skierowanie sprawy do sądu.
Kiedy wysyłane prośby nie działają, windykacja sądowa to Twoje jedyne wyjście
Dla wierzycieli nie sam czas jest ważny, ale również to jakiej kwoty mają dotyczyć działania windykacyjne. W przepisach nie ma ściśle ustalonego progu pieniężnego. Oznacza to, że możesz starać się o odzyskanie nawet najmniejszych spłat, z jakich uregulowanie zwleka dłużnik. Tak jak wspominaliśmy, nie we wszystkich przypadkach windykacja polubowna przynosi oczekiwany rezultat. W tego typu sytuacjach windykacja sądowa jest nieunikniona! Jak się do niej przygotować? Przede wszystkim skup się na materiale dowodowym. Mowa tutaj o wszystkich fakturach, rachunkach oraz umowach potwierdzających istnienie długu, a także wskazujących jak długo dłużnik zwleka z uregulowaniem zapłaty. Pamiętaj, że bez dokumentów Twoje roszczenia będą bezpodstawne! Postępowania windykacyjne ze względu na skomplikowane przepisy prawne nie należą do najłatwiejszych. Dlatego właśnie nasza AIF Kancelaria wyciąga pomocną dłoń do wszystkich wierzycieli chcących jak najszybciej uporać się z nieuczciwymi Klientami. Z nami zadbasz o płynność finansową swojej firmy i nie doprowadzisz do tego, aby Twoje pieniądze przepadły bezpowrotnie! Skorzystaj z profesjonalnej porady u naszych adwokatów już dziś!